Biocenoza pochwy w ciąży

kobieta-w-ciazy

Biocenoza pochwy to inna nazwa stosowana do opisu badania czystości pochwy. Takie badanie ma na celu ogólną ocenę flory bakteryjnej pochwy i wykrycie w niej ewentualnych zakażeń. Biocenoza ma bardzo duże znaczenie u kobiet w ciąży. W artykule dokładnie opisujemy, jakie jest znacznie flory bakteryjnej pochwy, na czym polega badanie czystości pochwy, w jaki sposób trzeba się do niego przygotowywać oraz na czym polega analiza otrzymanych wyników.

Co to jest biocenoza pochwy?

Biocenoza pochwy to badanie, które ma szczególnie duże znaczenie u kobiet w ciąży. Jest to związane z tym, że z powodu zachodzących w trakcie ciąży zmian hormonalnych w organizmie, kobiety w tym czasie są znacznie bardziej narażone na powstanie infekcji intymnych. Oprócz tego niewykryte w porę i nieleczone stany zapalne w trakcie ciąży mogą stanowić realne zagrożenie nie tylko dla kobiety, ale przede wszystkim dla rozwijającego się w jej brzuchu dziecka. W przypadku większych problemów powstała infekcja może być nawet przyczyną przedwczesnego porodu lub poronienia. Standardowo biocenoza pochwy wykonywana jest w trakcie ciąży trzykrotnie. Badanie jest proste i polega na pobraniu za pomocą specjalnego wacika lub pałeczki wymazu z pochwy oraz ocenie pobranej wydzieliny. Następnie pobrany wymaz nanoszony jest na szkiełko i oddaje się go do laboratorium. Badanie jest całkowicie bezbolesne. Zaleca się, aby na około trzy dni przed wykonaniem badania zaprzestać stosowania preparatów dopochwowych, natomiast przez około 48 godzin wcześniej zachować wstrzemięźliwość seksualną.

Jakie jest znaczenie flory bakteryjnej pochwy w trakcie ciąży?

Jak tłumaczy nasz rozmówca, lekarz specjalista z Centrum Leczenia Niepłodności Angelius w Katowicach: U zdrowych kobiet drogi rodne aż do wysokości szyjki macicy są środowiskiem, w którym znajduje się wiele pełniących bardzo ważne funkcje i tworzących biocenozę mikroorganizmów. Istnieje wiele rodzajów tych mikroorganizmów, najważniejsze z nich to pałeczki kwasu mlekowego, które zasiedlając nabłonek pochwy nie dopuszczają do przedostania się do wnętrza żadnych patogennych szczepów.

Innymi słowy, prawidłowa flora bakteryjna pochwy sprawia, że przyleganie patogenów do nabłonka pochwy staje się niemożliwe. Dodatkowym atutem prawidłowej biocenozy jest to, że pałeczki kwasu mlekowego produkują nadtlenek wodoru, który uniemożliwia rozwój bakterii beztlenowych, oraz mają zdolność rozkładania glikogenu do kwasu mlekowego, który jeszcze bardziej zakwasza środowisko pochwy i utrudnia tym samym rozwój patogenów.

Na pogorszenie biocenozy pochwy może mieć wpływ m.in. niekontrolowane przyjmowanie antybiotyków, zaburzona gospodarka hormonalna organizmu, brak właściwej higieny osobistej oraz duża ilość partnerów seksualnych.

Co ma na celu wykonanie badania czystości pochwy?

Celem przeprowadzenia badania czystości pochwy jest odpowiedź na pytanie, czy w obrębie pochwy powstał jakiś stan zapalny, a jeżeli tak, to jaki jest to rodzaj zapalenia, czyli czy jest to zapalenia bakteryjne, czy grzybicze. Biocenoza pochwy może być sprawdzana u kobiet w każdym wieku, ale w trakcie ciąży badanie to ma szczególnie duże znaczenie.

Pobranie próbki do wykonania badania czystości pochwy przeprowadza się w trakcie zwykłego badania ginekologicznego. Wymaz pobierany jest z tylnego sklepienia pochwy. Po pobraniu próbki wykonuje się rozmaz i barwi odpowiednim preparatem z zastosowaniem metody Gamma. Pobrany materiał ocenia się zgodnie ze skalą oceny czystości pochwy.

Analiza wyników biocenozy

W trakcie analizy wyników badań laboratoryjnych przypisuje się pacjentkę do jednej z czterech grup, które określają stopień biocenozy. Opis każdej z tych grup wygląda następująco:

  • Stopień 1. – przyznaje się, jeśli w analizowanym wymazie stwierdza się obecność licznych pałeczek kwasotwórczych i cały obraz czystości pochwy jest prawidłowy.
  • Stopień 2. – przyznaje się, jeżeli w rozmazie poza licznymi pałeczkami kwasu mlekowego obecne są także pojedyncze krwinki białe (leukocyty) i/lub bakterie patologiczne.
  • Stopień 3. – oznacza, że w pochwie znajdują się tylko pojedyncze bakterie kwasu mlekowego lub nie ma ich wcale, a zamiast nich obecna jest duża liczba bakterii patologicznych i leukocytów.
  • Stopień 4. – oznacza całkowity brak pałeczek kwasotwórczych i obecność licznych bakterii patologicznych oraz krwinek białych. Najwyższy stopień może też oznaczać obecność w wymazie grzybów lub rzęsistka pochwowego.