Charakterystyka prostowników do wózków widłowych

Prostowniki do wózków widłowych to urządzenia wykorzystywane do ładowania baterii trakcyjnych podnośnikowych wózków jezdniowych. Te pojazdy mechaniczne znajdują zastosowanie w magazynach, halach produkcyjnych oraz wszystkich innych miejscach, gdzie niezbędne są pojazdy do transportu bliskiego towarów. Aby elektryczne wózki widłowe działały sprawnie i mogły spełniać swoje podstawowe funkcje, ich baterie muszą być stale naładowane.

Do czego wykorzystywane są prostowniki do wózków widłowych?

Głównym zadaniem prostowników do wózków widłowych jest efektywne ładowanie baterii trakcyjnych wykorzystywanych w pojazdach z napędem elektrycznym. Prostowniki mają duży wpływ na bezawaryjne działanie akumulatorów w czasie wieloletniego użytkowania wózków widłowych. W zależności od wyboru odpowiedniego typu prostownika, za jego pomocą można naładować różne rodzaje zarówno wysokowydajnych, jak i tradycyjnych akumulatorów litowo-jonowych lub kwasowo-ołowiowych. Dobór prostownika do pojazdu jest więc uzależniony od typu akumulatora, jakim jest on zasilany. Odpowiednia konserwacja prostownika sprawia, że jest on w stanie obsługiwać nieprzerwanie kilka akumulatorów.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze prostowników do wózków widłowych?

Żeby wybrać odpowiedni prostownik do posiadanego w swoim zakładzie pojazdu transportu bliskiego, należy zadbać przede wszystkim o to, by był on właściwie dobrany do rodzaju akumulatora wózka widłowego, szczególnie jeżeli akumulator jest już wiekowy i posiada liczne oznaki użytkowania.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klientów z firmy IPZ w Szczecinie, która jest dystrybutorem wysokiej jakości części do wózków widłowych: Poza tym, że prostownik musi być dobrany do rodzaju akumulatora, ważna jest również jego właściwa konfiguracja. Dzięki temu urządzenie będzie pracować wydajnie, a ładowana bateria trakcyjna nie straci na jakości. Właściwie użytkowany prostownik pozwala znacząco zredukować koszty eksploatacji akumulatora, co jest istotne szczególnie w czasie bardzo intensywnej pracy baterii w wózkach wykorzystywanych w sklepach wielkopowierzchniowych, zakładach przemysłowych czy magazynach, gdzie te pojazdy pracują niemal non stop.

Rodzaje prostowników do wózków widłowych

Dwa najpopularniejsze rodzaje prostowników do wózków widłowych to modele HF (wysokiej częstotliwości) oraz transformatorowe. Klasyczne modele zbudowane na bazie transformatorów wyróżniają się wysokim poziomem bezawaryjności oraz niższą ceną. Z kolei modele HF charakteryzują się dużą wyższą sprawnością i możliwością ładowania akumulatorów o większym napięciu (nawet do 96 V). Dodatkowo są to prostowniki w zdecydowanie mniejszych rozmiarach oraz o niższej wadze.