Ciekawe zajęcia z robotyki dla dziecka w Poznaniu – tego nie nauczy się w szkole!

Czy wiesz, że naukowcy wskazują, że mózg dziecka jest najbardziej chłonny pomiędzy pierwszym a trzecim rokiem życia? Swoją plastyczność zachowuje jednak aż do dziesiątego roku życia. To właśnie w tym okresie nasze dzieci najchętniej poznają świat, a przekazywana wiedza w formie zabawy jest dla nich łatwa i ciekawa. Wśród dziedzin, które łączą w sobie świat nauki i zabawy coraz większą popularność zyskuje ostatnio robotyka. Czym jest ta dziedzina, jakie kompetencje przyszłości pozwala zdobyć oraz co sprawia, że dzieci tak chętnie uczestniczą w zajęciach, dowiesz się z poniższego artykułu.

Czym jest robotyka?

Robotyka to młoda dyscyplina naukowa która łączy w sobie kilka dziedzin takich jak: mechanika, automatyka, elektronika, sensoryka, cybernetyka i informatyka. Domeną robotyki są również rozważania nad sztuczną inteligencją. Podczas zajęć z robotyki dzieci najczęściej budują roboty z klocków LEGO, które od lat cieszą się ogromną popularnością. Dzięki ich wielowymiarowości pozwalają dziecku na zbudowanie ciekawych i interesujących postaci, które następnie z pomocą wyspecjalizowanych nauczycieli mogą zostać zaprogramowane. Dzieci w ten sposób nie tylko aktywnie uczestniczą w procesie tworzenia robota, ale również mogą swobodniej przejść przez kolejne etapy edukacji w oparciu o zdobytą wiedzę i umiejętności.

Jakie zalety niesie w sobie robotyka?

Robotyka posiada wiele zalet a jedną z najcenniejszych są: pobudzanie wyobraźni dziecka, rozwijanie umiejętności manualnych a także umiejętności pracy w zespole z innymi dziećmi.

Robotyka dla dzieci Poznań to zajęcia, które ćwiczą mózg, a więc doskonale wpływają na pamięć naszego dziecka. Uczą także logicznego myślenia, w tym pozwalają na zrozumienie wielu związków przyczynowo skutkowych oraz pogłębiają umiejętności strategicznego i analitycznego myślenia.

Dzięki precyzji jaka wymagana jest podczas tworzenia i programowania robotów dzieci uczą się również cierpliwości i konsekwencji.

Jednak to co najważniejsze to fakt, że robotyka jest też świetną okazją do pokazania dzieciom, że nauki ścisłe takie jak matematyka czy fizyka w oparciu, o które funkcjonuje współczesna technologia nie są takie straszne jak mogą się wydawać. To również dobry wstęp do zainteresowania się kwestiami sztucznej inteligencji w przyszłości.

Jak wyglądają zajęcia z robotyki?

W go4robot.pl zajęcia skierowane są do dzieci w każdym wieku i poświęcone są programowaniu określonych zachowań oraz konstruowaniu własnych robotów. Zajęcia odbywają się na profesjonalnych zestawach LEGO® (MINDSTORMS® EV3 oraz Education WeDo 2.0), dopasowanych do różnych grup wiekowych. Na zajęciach dzieci modyfikują roboty, tak aby realizować własne pomysły i osiągnąć pożądany przez nie efekt. Na kolejnych etapach uczą się również programowania za pomocą aplikacji.