Czy możliwe jest ściemnianie żarówek LED?

sciemniacz-zarowek

Ściemnianie żarówek LED pomoże nam w tworzeniu bardziej intymnego nastroju w pomieszczeniach takich jak salon czy jadalnia. Nie wszyscy czują się komfortowo i swobodnie przy jaskrawym oświetleniu. Są też codzienne czynności, np. oglądanie telewizji, które nie wymagają korzystania z pełnej mocy oświetlenia. Ściemnianie żarówek to także zabieg, który sprzyja oszczędzaniu energii elektrycznej i jednocześnie mniejszym rachunkom za prąd.

Co warto wiedzieć o ściemnianiu żarówek LED?

Ściemnianie żarówek tradycyjnych i halogenowych nie stanowi problemu. Żarówka LED musi być natomiast fabrycznie przystosowana do takiej funkcji. Należy przede wszystkim pamiętać o tym, że nie wszystkie lampy LED są ściemnialne. Jeśli zależy nam na takiej możliwości, należy zwrócić na nią uwagę już na etapie robienia zakupów. Na opakowaniu trzeba szukać napisu dimmable, co oznacza ściemnialny. Aby móc regulować poziom natężenia światła należy kupić tzw. ściemniacz LED, czyli urządzenie powstałe z myślą o regulowaniu jednokolorowego oświetlenia. Występuje ono w formie panelu naściennego bądź tradycyjnego włącznika. To koszt zaczynający się od co najmniej 100 złotych. W przypadku diod nie mamy co liczyć na tradycyjne ściemniacze fazowe stosowane w przypadku halogenów i tradycyjnych żarówek.

Standardowy ściemniacz LED pozwala nam ściemnić lub rozjaśnić światło. Dodatkowo może też zostać wyposażony w inne funkcje, takie jak całkowite wyłączanie oświetlenia po pewnym czasie. Wyróżniamy ściemniacze bezprzewodowe, ścienne, natynkowe, a także przystosowane do taśmy LED. Jeśli chodzi o sposób ich użycia, mamy do dyspozycji ściemniacze obrotowe, przyciskowo-obrotowe, dotykowe czy na pilota. Obsługa naszego sklepu w razie potrzeby doradzi jaki model wybrać, aby poprawnie działał i odpowiadał naszym najważniejszym potrzebom – wyjaśnia Specjalista ds. Obsługi Klienta w internetowym sklepie E-lektryczne, z siedzibą w Białymstoku.

Aby poprawnie funkcjonować, diody potrzebują niskonapięciowego zasilania prądem stałym, podczas gdy w naszych gniazdkach płynie prąd zmienny. Za zmianę napięcia odpowiadają stateczniki bądź sterowniki, różniące się w zależności od producenta żarówek LED. Może się więc okazać, że po zamontowaniu ściemniacza będziemy mieli do czynienia z takimi problemami, jak: miganie żarówki, pulsowanie żarówki po wyłączeniu ściemniacza albo całkowite gaśnięcie żarówki podczas użycia ściemniacza. Są to skutki nieodpowiednio dobranej żarówki LED do zakupionego urządzenia.