Czy smoczek dla dziecka to zdrowe rozwiązanie?

Uspokojenie małego dziecka często wymaga różnych sposobów. Jednym z nich jest zwykły smoczek. W Internecie można jednak znaleźć wiele negatywnych opinii dotyczących stosowania smoczków, które mogą negatywnie wpływać na zgryz dziecka oraz jego mowę. Czy faktycznie smoczki są tak niebezpieczne?

Smoczek – jedyny ratunek młodych rodziców

Często słyszy się o tym, że doradcy laktacyjni odradzają stosowanie smoczka, aby dziecko miało możliwość nauczenia się prawidłowego przystawiania do piersi i picia. Podanie maluszkowi smoczka, zanim potrafi samodzielnie jeść mleko mamy może prowadzić do tego, że nie będzie umiał dobrze ssać i uniemożliwi to dalsze karmienie naturalne. Młode mamy nie zabierają więc do szpitali smoczków lub robią to, ale są besztane przez położne, które zabierają maluszkom smoczki w nocy.

Wiele dzieci ma jednak ogromną potrzebę ssania. Mama nie ma więc możliwości pozostawienia swojego malucha nawet na chwilę, ponieważ ten śpi nawet z piersią w buzi. W takiej sytuacji konieczne wydaje się być zastosowanie smoczka, który uspokaja maleństwo i daje mu komfort. Niektórzy rodzice decydują się na smoczek jedynie na noc, aby móc spokojnie spać. Części dzieci smoczek można wyjąć, kiedy tylko usną, ale niektóre śpią tylko z nim. Bardzo ważna jest porządna higiena smoczka, który powinien być wyparzany we wrzątku i pozbawiany wszelkich bakterii. Niedopuszczalne jest również oblizywanie smoczka przez rodzica, kiedy ten upadnie na podłogę. W ten sposób przekazuje się dziecku mnóstwo bakterii.

Jak wybrać odpowiedni smoczek dla malucha?

W aptekach i sklepach z artykułami dla dzieci można znaleźć bardzo bogaty wybór smoczków, które znacznie różnią się od siebie kształtami. W jaki sposób wybrać ten najlepszy? Warto zapytać położną i pediatrę, czy polecają jakiś model. Dobrze jest też zapoznać się z atestami i zaleceniami profesjonalistów. Jednym dzieciom służy smoczek Avent, innym smoczek Dr Browns, a jeszcze innym Canpol. Bywa, że dziecko toleruje tylko jeden model smoczka od samego początku i nie można wprowadzić mu już żadnego innego.

Bardzo ważne jest, aby dopasować odpowiedni model do wieku dziecka i rozmiaru jego buzi. Smoczek nie może być za duży. Każdy producent wskazuje na opakowaniu, jakie są jego zalecenia wiekowe i należy ich przestrzegać. Przed pierwszym użyciem smoczek powinien być dokładnie umyty i wyparzony. Wychodząc na spacer warto zabrać ze sobą drugi smoczek, który powinien być przechowywany w czystym i higienicznym opakowaniu. Jeśli maluch jest już w stanie samodzielnie wyrzucić smoczek i wyjąć go z buzi, można zastosować specjalną przypinkę. W sklepach dostępne są różnego rodzaju tasiemki, koraliki, czy łańcuszki. Istnieje też możliwość zamówienia spersonalizowanego modelu dla swojego dziecka. Znacznie ułatwi to spacery, ponieważ maluszki uwielbiają rzucać smoczkami, kiedy tylko mają taką możliwość. Taka przypinka może posłużyć przez wiele miesięcy, a później stanowi piękną pamiątkę dla dziecka. Niekiedy można kupić sam smoczek w komplecie z gustowną i dopasowaną do niego przypinką.