Czym są tzw. nanobiotyki?

Nanobiotyki to naturalne preparaty, które wykorzystują narzędzia wielkości nano do skutecznego leczenia chorób bakteryjnych i lepszego zrozumienia złożonej patofizjologii choroby. Nanotechnologia wykazała duży wpływ na przemysł farmaceutyczny i biotechnologiczny oraz szybko stała się siłą napędową zmian w dziedzinie środków przeciwdrobnoustrojowych. W tym artykule dowiesz się więcej o nanobiotykach i ich różnorodnym zastosowaniu.

Nanobiotyki – charakterystyka

Nanobiotyki to produkty prozdrowotne, które wykazują dobroczynne właściwości metali szlachetnych. Zainteresowaniem cieszą się zarówno nanocząsteczki srebra, tytanu, miedzi, jak i magnezu. Jako te najskuteczniejsze wymienia się srebro, które znane jest już od starożytności ze swoich antybakteryjnych zalet – jest świetnym środkiem antymikrobowym, co oznacza, że uniemożliwia rozwój bakterii, grzybów i wirusów. Nanobiotyki to produkty, które dbają o zdrowie, na bazie surowca produkowanego zgodnie z normami dla wyrobów medycznych ISO 13485. Norma ta dotyczy organizacji zajmujących się projektowaniem, produkcją, konfekcjonowaniem i importem wyrobów medycznych. Zmniejsza ona ryzyko wystąpienia wyrobu niezgodnego oraz zwiększa zaufanie Klientów do produktu.

Nanocząsteczki otrzymane są dzięki innowacyjnej technologii pozyskiwania niejonowych nanocząstek metali szlachetnych i półszlachetnych. Technologia aXonnite wykorzystuje właściwości srebra, złota, miedzi i platyny na poziomie atomowym i molekularnym. Pozwala ona na rozbicie czystego metalu na cząstki o rozmiarach od kilku do kilkunastu nanometrów w warunkach laboratoryjnych. Tak rozdrobnione cząsteczki oddziałują na błonę komórkową bakterii lub wirusa o wiele bardziej, niż gdyby były w normalnych rozmiarach.

Nanobiotyki a kosmetyki naturalne

Srebro w czystej postaci jest powszechnie znanym kruszcem, ale też komponentem kosmetyków. Ma silne działanie antybakteryjne, dlatego jest stosowane, jako naturalny antybiotyk. Można je z łatwością znaleźć w mydłach, płynach, żelach, szamponach, tonikach, kremach, balsamach, czy dezodorantach. Na rynku dostępne są kosmetyki naturalne, które zawierają niejonowe nanocząstki srebra lub złota. Mikroskopijna wielkość (nano) tych metali szlachetnych pozwala skutecznie korzystać z ich antybakteryjnych, antywirusowych i przeciwgrzybiczych właściwości. Dlatego, jeżeli mamy problem z łuszczycą, łojotokowym zapaleniem skóry, oparzeniami, odleżynami lub otarciami, warto skorzystać, np. ze sprayu z cząsteczkami srebra aXonnite Silver. Ten naturalny kosmetyk testowany jest dermatologicznie oraz wykazuje działanie pielęgnacyjne, antybakteryjne i wspomaga proces regeneracyjny skóry po przejściu stanów zapalnych. Wystarczy przetrzeć problematyczną skórę dwa razy dziennie w celu uzyskania zadowalającego efektu. Srebro można stosować także przy zmianach chorobowych skóry głowy, jak łupież, liszaje, egzemy, czy do płukania pochwy w przypadku infekcji grzybiczych i bakteryjnych.

Gdzie jeszcze mają zastosowanie nanobiotyki?

Nanobiotyki mogą być stosowane we wszelkiego rodzaju infekcjach bakteryjnych i wirusowych, tj. przeziębienie, grypa i angina, w stanach zapalnych, infekcjach górnych i dolnych dróg oddechowych, tj. katar, zapalenie gardła lub ucha, oraz do płukania zatok. Nanocząsteczki srebra działają również na zasadzie kompresu na rany, otarcia i oparzenia.

Jak zauważa przedstawiciel firmy Batom w Krakowie, która oferuje artykuły najwyższej jakości z certyfikatami ekologicznymi: Preparaty z nanobiotykami dostępne w naszym sklepie zawierają czyste laboratoryjnie srebro i nie wchodzą w interakcję z innymi lekami. Sprawdzą się także przy zatruciu pokarmowym, zapaleniu oka, czy infekcjach jamy ustnej (zębów, dziąseł).

Jak widzimy, preparaty z nanocząsteczkami srebra czy złota wykazują działanie pielęgnacyjne, wzmacniają układ pokarmowy i odpornościowy oraz poprawiają ogólny stan organizmu.