Dlaczego warto mieć kominek w domu?

kominek-w-domu

Kominki stanowią centralną część salonu w wielu domach i apartamentach. Ciepło i nastrojowy blask ognia pozwala na błogi relaks podczas zimnych jesienno-zimowych wieczorów. Ale zapewnienie przytulnego klimatu to niejedyna korzyść, jaką daje kominek. Sprawdź, dlaczego jeszcze warto się na niego zdecydować.

Kominek grzewczy dla ogrzewania domu

W wielu domach kominek grzewczy stanowi jedyne źródło ciepła lub uzupełnienie systemu ogrzewania opartego na innym źródle. Nowoczesne kominki cechują się bardzo wysoką wydajnością i skutecznością działania. Mogą pełnić funkcję miejscowego źródła ciepła i ogrzewać pomieszczenie, w którym się znajduje. Urządzenia te sprawdzają się także jako część systemu centralnego. W takim przypadku dostarczają nie tylko ciepło, ale również gorącą wodę do różnych pomieszczeń w domu, także tych, w których nie ma zamontowanego kominka. Dzięki instalacji wydajnych i efektywnych wkładów kominkowych z płaszczem wodnym sprzęt szybko rozprowadza ciepło po wszystkich pokojach.

Kominek grzewczy umożliwia szybkie dogrzanie pomieszczenia. Pozwala też na błyskawiczne ogrzanie się przy ogniu np. po powrocie do domu. Jest niezastąpiony w sytuacji, gdy centralne ogrzewanie ulegnie awarii, jeszcze nie działa albo jego włączenie wiąże się z wyższymi kosztami niż wrzucenie kilku polan do paleniska.

Efektowny element dekoracyjny

Estetycznie wykonany i prawidłowo zamontowany kominek grzewczy może pełnić także funkcję dekoracyjną. W zależności od designu urządzenie sprawdzi się zarówno w klasycznych, tradycyjnych wnętrzach, jak i bardziej nowoczesnych, minimalistycznych aranżacjach. Wiele modeli sprzętów pozwala dopasować je do stylistyki wnętrza. Jeśli interesują Cię wyłącznie kwestie ozdobne, możesz zdecydować się na model elektryczny. Nie wymaga on instalacji kominowej, jednak wiąże się z wyższymi rachunkami za prąd.

Praktyczne umiejscowienie kominka

Nie ma potrzeby wydzielania osobnego pomieszczenia w domu (np. kotłowni) na system grzewczy, jak ma to miejsce w przypadku ogrzewania centralnego, ponieważ kominek instaluje się w ogrzewanym pomieszczeniu. Sprzęt tego typu zazwyczaj cechuje się też mniejszymi rozmiarami niż kocioł C.O.

Małe skutki awaryjności

Nowoczesne kominki charakteryzują się solidnością i niezawodnością działania. W przypadku wystąpienia jednak ewentualnej usterki, nie należy obawiać się dużych skutków awarii. Usterka kominka w ogrzewaniu miejscowym dotyczy bowiem jedynie pokoju, w którym pracuje urządzenie, co powoduje, że odczuwalne skutki tego zdarzenia są znacznie łagodniejsze niż przy awarii ogrzewania centralnego.

Korzystne koszty instalacji i eksploatacji

Szeroki wybór kominków od polecanych producentów, takich jak firma Termofol, pozwala w pełni dopasować odpowiedni model i system do indywidualnych potrzeb i możliwości, w tym również finansowych. Najtańszym rozwiązaniem są kominki z zamkniętą komorą spalania na pellet.

Czy kominek w domu ma jakieś wady? Decydując się na montaż tego rozwiązania w salonie, należy pamiętać o konieczności wyznaczenia miejsca do przechowywania paliwa, czyli np. drewna. Ponadto trzeba regularnie czyścić szybę kominkową i pozbywać się popiołu. Te kwestie trudno uznać jednak za wady, a raczej za drobne niedogodności. Można więc z całą pewnością stwierdzić, że kominek grzewczy w domu to bardzo praktyczne i polecane rozwiązanie.