Dlaczego warto przeprowadzić audyt podatkowy w firmie?

audyt-podatkowy

W przypadku małych firm prowadzenie księgowości nie jest skomplikowane. Audyt podatkowy najczęściej przeprowadza się w większych przedsiębiorstwach, które dynamicznie się rozwijają. Dlaczego? Ponieważ działalność tego rodzaju wiąże się z prowadzeniem skomplikowanych ksiąg, a błędy w zeznaniach wiążą się z ogromnymi karami finansowymi. Prowadzisz firmę i zastanawiasz się nad przeprowadzeniem kontroli tego typu? Sprawdź, co dzięki niej zyskasz.

Kto może przeprowadzić audyt podatkowy w firmie?

Usługi audytowe świadczą specjaliści z brany finansowej i podatkowej. Między innymi Kancelaria Doradztwa Podatkowego Tax Advisory Services, która tłumaczy, w jakich sytuacjach firmy najczęściej się do niej zgłaszają. Doradcy podatkowi niejednokrotnie są zatrudniani przez przedsiębiorców, którym zależy przede wszystkim na maksymalizacji zysków. Będą więc oni dążyć do osiągnięcia optymalizacji podatkowej i takiego prowadzenia swoich działań i inwestycji, które pozwoli im, przy stosowaniu się do zasad prawa, uniknąć uiszczania dodatkowych i niekorzystnych opłat. Coraz częściej firmy decydują się na usługi doradcy podatkowego, który zajmuje się audytem z prowadzenia księgowości i rozliczaniem się z instytucjami skarbowymi. Dzieje się to zazwyczaj wtedy, gdy zmienia się zarząd firmy, co wymaga sporządzenia odpowiedniego sprawozdania z jej dotychczasowej działalności.

Doradca podatkowy w trakcie audytu przeprowadza szczegółową analizę dokumentów związanych z podatkami i finansami przedsiębiorstwa. Jako właściciel firmy zobowiązany jesteś wówczas do dostarczenia mu niezbędnych zapisów. Podczas realizowanego audytu podatkowego doświadczony specjalista jest w stanie wykryć wszystkie nieprawidłowości związane z deklaracjami. Informację o nich otrzymujesz wówczas w szczegółowym raporcie. Oprócz tego, że raport wskazuje na błędy w dokumentacji, dostarcza też wskazówek odnośnie usprawnienia działania firmy.

Czy audyt podatkowy jest konieczny?

Audyt podatkowy nie jest konieczny. Jest za to wskazany, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości w stosunku do dokumentacji podatkowej i finansowej przedsiębiorstwa. Z usługi warto skorzystać również wtedy, gdy firma nie działa w sposób optymalny. Jeśli uważasz, że generuje zbyt duże koszty, skorzystaj z usług doradcy. Pamiętaj jednak, by o pomoc zwrócić się do doświadczonego specjalisty, który może pochwalić się świetnymi referencjami oraz zakończonymi, a co najważniejsze – skutecznie przeprowadzonymi audytami. Na nic zda się przecież źle przygotowany, niekompletny, nieczytelny lub wprowadzający w błąd raport.