Dom na obrzeżach czy w centrum miasta?

Jedną z najważniejszych decyzji, jakie podejmujemy przy wyborze mieszkania czy domu, jest jego lokalizacja. Do wyboru mamy zakup nieruchomości na peryferiach miasta lub w mniejszej miejscowości, ewentualnie w centrum aglomeracji. Z pewnością oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji warto rozważyć wszystkie za i przeciw każdej z opcji.

Zalety mieszkania na przedmieściach miasta

Jeśli wybieramy obrzeże miasta, możemy mieć pewność, że będzie to miejsce znacznie cichsze i spokojniejsze niż centrum. Często deweloperzy na mieszkania i domy na obrzeżach wybierają działki w niewielkiej odległości od terenów zielonych. Z drugiej strony taka lokalizacja wcale nie odstaje pod kątem infrastruktury. Dziś to już nie tylko dobra sieć komunikacyjna (pociągi, autobusy), która łączy obrzeża z centrum miasta. Na uboczu znajdziemy też przedsiębiorców prowadzących sklepy spożywcze czy lokale usługowe. Poza tym często znajdują się tam szkoły, przedszkola, przychodnie lekarskie, a także place zabaw dla dzieci i małe centra kultury.

W związku z tym mieszkanie na peryferiach wcale nie oznacza, że dla zaspokojenia podstawowych potrzeb każdego dnia będziemy musieli wybierać się do centrum. Nic z tych rzeczy – przedmieścia coraz częściej są samowystarczalne. Mieszkanie na obrzeżach to także niższe ceny. Przykładowo nowe domy w Gdańsku usytuowane z dala od centrum miasta możemy nabyć w cenie zdecydowanie niższej niż lokale mieszkalne zlokalizowane przy największych ulicach. Dlatego przedmieścia dają szansę na zakup mieszkania czy domu dla mniej zamożnych, którzy nie mają odpowiedniego kapitału lub zbyt małą zdolność, aby pozwolić sobie na zakup nieruchomości w centrum. Jeśli nawet dysponujemy wystarczającą gotówką, na obrzeżach kupimy mieszkanie czy dom z ogródkiem. To ważne zwłaszcza dzisiaj, kiedy doceniamy nieruchomości dające nam możliwość pooddychania świeżym powietrzem – szczególnie jeśli pracujemy zdalnie.

Dlaczego warto wybrać mieszkanie w centrum?

Swoje plusy ma także mieszkanie w centrum. Jeśli posiłkujemy się już przykładem Gdańska, na przykład nieruchomość przy ulicy Długiej to gwarancja, że blisko będziemy mieć do pracy, szkoły, marketów, miejsc kultury i rozrywki itp. Pamiętajmy jednak, że mieszkanie w centrum wymaga przyzwyczajenia do hałasu, nawet pomimo tego, że nieruchomości są dziś wznoszone z coraz lepszej jakości materiałów. Zakup mieszkania w centrum nie daje też tak dużych możliwości, jeśli zależy nam na nieruchomości deweloperskiej. Częściej możemy wybierać pośród mieszkań na rynku wtórnym, które zazwyczaj musimy wyremontować.

Co wybrać – mieszkanie na przedmieściach czy w centrum?

Obie lokalizacja mają więc swoje zalety. W ostatnich latach mocno na popularności zyskują jednak lokalizacje na obrzeżach miasta, które położone są w pobliżu terenów rekreacyjnych. Nabywcy doceniają ciszę i spokój takich mieszkań i domów, zwłaszcza że do centrum mają kilka minut drogi samochodem lub dobrze rozbudowaną siecią komunikacji publicznej. Jeśli dodamy do tego niższe ceny, wybór przedmieścia wydaje się lepszym rozwiązaniem, aczkolwiek zawsze wszystko zależy od preferencji.