Efektywne zarządzanie transportem: dlaczego warto zdecydować się na program TMS?

Prowadzenie firmy w branży transportowej wymaga nie tylko znacznej wiedzy i doświadczenia, ale także odpowiednich narzędzi.

Coraz więcej firm funkcjonujących w branży transportowej, a także tych, które dysponują własnym zapleczem samochodów, decyduje się na program dla transportu. Współczesne oprogramowanie tego typu oferuje szeroką gamę praktycznych funkcji, znacznie usprawniając codzienne zarządzanie transportem.

Jak działają programy TMS? Jakie oferują funkcje? Jakie są główne korzyści związane z ich wdrożeniem?

Jak działa program TMS?

Oprogramowanie klasy TMS (Transportation Management System) jest rodzajem systemu informatycznego, który przeznaczony jest specjalnie dla branży transportowej. Tego typu program dla transportu zaliczany jest do szerszej kategorii programów dedykowanych, ponieważ przeznaczone są one dla konkretnej branży.

W ramach systemu umożliwiającego zarządzanie transportem użytkownicy uzyskują dostęp do szerokiej gamy funkcji. Są one planowane tak, aby odzwierciedlać codzienne potrzeby firm prowadzących usług transportowe, a tym samym wspomagać ich codzienne działanie.

Na jakich urządzeniach można korzystać z programów transportowych?

Dzisiaj najczęściej program dla transportu pozwala na dostęp do jego funkcji zarówno na komputerach stacjonarnych czy laptopach, jak i na urządzeniach mobilnych – smartfonach, tabletach. Wówczas bazuje on na wspólnej bazie danych, przez co pozwala na sprawną wymianę informacji w czasie rzeczywistym.

Tak działa między innymi program dla transportu SOTiPM, który jest przeznaczony do zarządzania transportem i pracownikami mobilnymi.

Kiedy warto zdecydować się na program dla transportu?

Oprogramowanie przeznaczone dla branży transportowej najczęściej kojarzone jest z firmami zajmującymi się przewozem mienia, lecz warto wskazać, że współczesne programy mają znacznie szerszą funkcjonalność i zastosowanie. Przykładowo, mogą one działać także jako mobilne systemy sprzedaży, ułatwiając wtedy prowadzenie codziennych czynności w firmach, które handlują swoim towarami poza siedzibą.

Za pomocą programów transportowych można łatwo zorganizować i usprawnić pracę:

  • kierowców
  • handlowców
  • przedstawicieli handlowych
  • przedstawicieli medycznych i farmaceutycznych
  • kurierów
  • serwisantów
  • monterów
  • ankieterów

Jak widać, program wspierający zarządzanie transportem może pomagać wielu pracownikom, a tym samym może on znaleźć zastosowanie nie tylko w firmach transportowych, lecz w każdej firmie, która posiada własny tabor samochodów.

Programy dla transportu – funkcje

Dostępne obecnie programy dla transportu mogą zaoferować swoim klientom rozbudowaną gamę funkcji, za pomocą których można łatwiej prowadzić różne rodzaje działań. Wśród przykładowych funkcji znajdują się:

Zarządzanie flotą pojazdów

Program pozwala wtedy na zapisanie w bazie danych wszystkich pojazdów i danych na ich temat i umożliwia efektywne zarządzanie taborem. System umożliwia wtedy przydzielanie pojazdów do kierowców, pozwala na łatwy dostęp do informacji o paliwie, serwisach, ubezpieczeniach.

Planowanie tras

Praktyczną funkcją oferowaną przez systemy informatyczne do zarządzania transportem jest planowanie tras. Dzięki tej funkcji można zaplanować trasę, po której będzie poruszać się pojazd, uwzględniając przy tym szereg czynników, na przykład jak konkretne miejsca do odwiedzenia, priorytety, godziny umówionych spotkań.

Mobilna sprzedaż

Jak wspomniano wcześniej, systemy dla transportu mogą funkcjonować także jako mobilne systemy sprzedaży. W tym przypadku mogą one oferować szeroką gamę funkcji, na przykład dostęp do informacji o klientach, spotkaniach, ofertowanie, kalendarz, realizację celów, raportowanie.

Monitoring pojazdów na żywo

Wybrane systemy informatyczne dedykowane dla transportu umożliwiają także prowadzenie monitoringu pojazdów na żywo. Taka funkcja wspierana jest przez łączność GPS. Użytkownik systemu może wtedy uzyskać informacje dotyczące bieżącego położenia danego pojazdu, co pozwala także na zredukowanie ryzyka jego nieuprawnionego użytkowania przez pracowników oraz umożliwia jego lokalizację w razie kradzieży.