Ekologiczne mleko dla niemowląt – które warto wybrać?

Wybór mleka dla dziecka od urodzenia, bądź też mleka kolejnego, jest niezwykle istotną decyzją, która może zaważyć na przyszłości zdrowia dziecka. Warto poczytać nieco na ten temat i zdobyć chociaż podstawową wiedzę z tego zakresu, nim zostanie dokonany wybór danego produktu dla dziecka. Rekomendowanym preparatem jest hipp combiotik, który zaliczany jest do grupy ekologicznych produktów. Czy jest on najlepszy? Co powinno zawierać ekologiczne mleko dla niemowląt?

Czym jest mleko bio dla niemowląt?

Modyfikowane mleko bio posiada skład, który niemal niczym nie różni się od mleka modyfikowanego nie objętego tą etykietą. Takie mleka zawierają wszystkie niezbędne dziecku składniki, których zawartość określona jest przez poszczególne normy prawne. Różnica między mlekiem bio, a tym modyfikowanym zwykłym leży w źródle składników, które zostały użyte do mieszanki. Słowo „bio” oznacza, iż wobec wykorzystywanych do produkcji mleka składników użyto znacznie bardziej rygorystyczne normy ekologiczne – zwierzęta, których mleko wykorzystano do stworzenia mieszanki dla niemowląt, pochodzą z ekologicznych farm, gdzie karmione są ściśle określonymi prawnie karmami zaliczanymi do produktów z grupy bio (pasze pozbawione azotanów i pestycydów).

Różne mleka ekologiczne dla dzieci

Wśród rodzajów mlek ekologicznych można zastosować podział stosowany również dla mlek modyfikowanych – czyli ze względu na wiek dziecka. Są to cyfrowe oznaczenia, które odpowiadają  wieku dziecka:

  • 1 – mleko początkowe przeznaczone dla dzieci od urodzenia do 6. miesiąca życia
  • 2 – mleko następne przeznaczone dla noworodków od 6. do 12 miesiąca życia
  • 3 – mleko dla dzieci powyżej 2. roku życia
  • 4 – mleko dla dzieci powyżej 3 roku życia
  • 5 – mleko dla dzieci w wieku przedszkolnym

Każde z wyżej wymienionych mlek różni się pod względem składu tak, aby w możliwie najlepszy sposób dostarczyć dziecku niezbędne substancje, które wywierają korzystny wpływ na jego rozwój.

Poza wyżej przedstawionym podziałem mlek ze względu na wiek dziecka, ekologiczne mleko modyfikowane  może również zawierać w swojej mieszance dodatkowe składniki, które wykraczają poza określone normy. Wybierając odpowiednie mleko, należy zwrócić uwagę na takie substancje dodane, jak:

  • kwasy tłuszczowe omega 3 i LCFPUFA – korzystnie wpływają na pracę mózgu oraz na wzrok i zdolności poznawcze dziecka.
  • Probiotyki – to żyjące w jelitach bakterie, które wspierają działanie układu odpornościowego.
  • prebiotyki – są one pokarmem dla probiotyków, zapobiegają zaparcia.