Ekologiczne rozwiązania dla niemowląt

pieluszki bambusowe

Kompletując wyprawkę dla dziecka najczęściej kierujemy się jego dobrem i komfortem. Ważne są dla nas również względy wizualne. Niewiele osób wie, że te elementy da się połączyć również z dbaniem o naszą planetę. Na rynku dostępnych jest coraz więcej ekologicznych produktów dla niemowląt.

Pieluszki bambusowe – ekologiczna alternatywa dla zwykłych pampersów

Jeszcze kilka lat temu właściwie wszyscy używali bardzo powszechnie występujących pampersów jednorazowych – niewiele osób szukało dla nich alternatyw. Pieluszki jednorazowe są rzeczywiście bardzo wygodne w użyciu i po erze pieluch tetrowych zostały one przyjęte na naszym rynku bardzo ochoczo. Niestety typowe pampersy jednorazowe nie są bezpieczne zarówno dla naszego dziecka, jak i dla środowiska. Alternatywą dla nich okazują się być pieluszki bambusowe – są one łagodniejsze dla skóry niemowlaka, a dodatkowo szybciej się rozkładają, dzięki czemu w ten sposób przyczyniamy się do ochrony naszego środowiska. Warto pamiętać, aby wybierać pieluszki bambusowe, które nie są wybielane – ciemniejszy odcień pampersów nie jest przez nas zbyt mile widziany, jednak niewiele osób wie, że śnieżnobiały kolor wynika z wybielania ich chlorem, co jest niebezpieczne dla wrażliwej skóry naszego niemowlaka. Dla prawdziwych fanów ekologii alternatywą dla pampersów jednorazowych są pieluszki wielorazowe, które stają się w ostatnich latach coraz bardziej popularne.

Kosmetyki dla niemowlaka przyjazne środowisku

Wielu rodziców decyduje się na to, aby całkowicie odstawić wszelkie kosmetyki dla dziecka. Niemowlaka kąpią wówczas w samej wodzie i bardzo sobie ten sposób chwalą. Jeśli jednak nie jesteśmy do końca przekonani do takiego rozwiązania, warto wybierać ekologiczne kosmetyki, które będą bezpieczne dla wrażliwej skóry malucha. Zawsze przed zakupem sprawdzajmy składy produktów – unikajmy SLS-ów, sztucznych zapachów i barwników. Najlepiej wybierać takie kosmetyki, których skład jest jak najkrótszy. Uważajmy również na to, aby nasze dziecko nie dostało uczulenia na którykolwiek składnik produktu. Warto więc najpierw przetestować dany kosmetyk na niewielkiej powierzchni skóry niemowlaka. Unikniemy w ten sposób przykrych dolegliwości alergicznych.

Jakie ubranka dziecięce wybierać, aby być eko?

Kupując ubranka dla dziecka, zwracajmy zawsze uwagę na ich skład. W popularnych sieciówkach produkty wykonane są zwykle z włókien syntetycznych, co nie jest najlepszym rozwiązaniem dla małego dziecka. Najlepiej wybierać ubranka wykonane z bawełny organicznej. Aby być ekologicznym rodzicem, próbujmy nie kupować nowych produktów, a w zamian za to odkupować używane od innych osób. Na wielu portalach rodzice ogłaszają chęć odsprzedania ubranek w bardzo dobrym stanie i to w atrakcyjnych cenach.