Ekspres do kawy – dlaczego warto go mieć

Nie jest niczym nowym, że dla miłośników kawy, smak kawy to jeden z ważniejszych elementów jej spożywania. Wiele z nich do przygotowania kawy używa klasyczną zmieloną kawę, dzięki dodatkowym młynkom. Wielu z nas jednak do użytku domowego szuka bardziej efektywnych rozwiązań. Zależy nam na szybkim przygotowaniu kawy, a jednocześnie pragniemy by zachowała odpowiedni smak. Do przygotowania kawy ekspresy wydają się dobrym rozwiązaniem. Popularnością cieszą się zwłaszcza ekspresy ciśnieniowe, w których można wykonać np. latte macchiato. Dlaczego jednak warto zainwestować w ekspres do kawy? Jaki jest możliwy typ ekspresu? Zakup ekspresu to także wybór funkcji dodatkowych, warto zatem wiedzieć, na co zwracać uwagę. Zapraszamy do zapoznania się z podstawami tematu.

Ekspres do kawy – dlaczego warto go mieć?

Mówi się, że zapach kawy to jeden z przyjemniejszych woni. Sam proces parzenia kawy może być już relaksujący, a przygotowanie aromatycznej kawy z samego rana to rytuał wielu Polaków. Kiedyś, aby przygotować kawę potrzebna była gorąca woda, mielona kawa i ewentualnie gorące mleko. Nie było specjalistycznych urządzeń chociażby do spieniania mleka. Dziś w twojej kuchni prócz kilku kubków ulubionych kaw dla całej rodziny, nie może zabraknąć takiego wynalazku jak chociażby ekspres automatyczny. Ekspresy do kawy pozwalają nam na wiele niezależności. Nie musimy się już udawać codziennie do ulubionej kawiarni po pachnący napar. Nie musimy tracić czasu na dojazd do tejże kawiarni ani wydawać dodatkowych środków na jej zakup.

Oszczędność czasu, ewentualnie paliwa, jeśli dojeżdżamy do kawiarni samochodem, to jeden z argumentów za posiadaniem własnego sprzętu do parzenia w domu. Niewątpliwą zaletą pozostaje wciąż możliwość delektowanie się filiżanką kawy z samego rana, nawet w piżamie, oszczędzając środki. Kawa z własnego urządzenia tj. np. automatyczny ekspres jest zazwyczaj tańsza niż ta zakupiona na mieście. A do tego możemy otulać się wspaniałym zapachem kawy, unoszącym się w całym domu i pobudzającym do życia!

Do tego, kupując ekspres możemy wybrać swój ulubiony rodzaj kawy. Współczesne ekspresy prezentują różne dostępne napoje: napoje cappuccino, napoje caffe latte, dostępne napoje americano, expresso macchiato i inne.

Jakie są rodzaje ekspresów do kawy?

Udając się do sklepu po taki zakup jak automatyczne ekspresy, okaże się, że rodzaj ekspresu określa możliwe do wykonania kawy i predysponuje jej smak. Najprostszym rodzajem pozostaje kawiarka, czyli tzw. ekspres niskociśnieniowy, pozwalający nam wykonać kawę w stylu włoskim. Z kawiarki uzyskujemy napar mocny i esencjonalny. Kawiarka składa się z trzech części – środkowego dzbanka, dolnego pojemnika na wodę oraz sitka na kawę. Proces przygotowania kawy zaczynamy od wlania wody do pojemnika, usypania zmielonej kawy oraz postawienia kawiarki na palniku. Zagotowana woda przechodzi przez zmielona kawę, wypychając gotowy napój do górnej części, dzięki czemu po 5-10 min możemy się cieszyć mocną kawą.

Najbardziej popularne są jednak ekspresy automatyczne. Dzięki nim, w prosty sposób, często za pomocą jednego przycisku możesz przygotować np. caffe latte. Na rynku spotkasz się z określeniem tj. ciśnieniowe ekspresy. Składają się na nie kolbowe ekspresy oraz ekspresy automatyczne.

Ciśnieniowy ekspres automatyczny zazwyczaj zawiera pojemnik na kawę i pojemnik na wodę. Wystarczy zatem uzupełnić ziarna kawy, napełnić pojemnik z wodą, a resztę za nas zrobi już ekspres. Po zmieleniu ziaren, dobierze on odpowiednią ilość wody do przygotowania expresso czy americano. Dodatkowo niektóre ekspresy automatyczne posiadają dodatkowy spieniacz mleka, również automatyczny, co usprawnia cały proces. Taki automatyczny ekspres nadaje się dla osób niedoświadczonych, a także do biur. Kawę przyrządza sie w prosty sposób, jednak nie mamy możliwość stosowani kaw spersonalizowanych. Ekspres ten wymaga również systematycznego czyszczenia ręcznego, co może być dla niektórych uciążliwe.

W ulubionej kawiarni najczęściej spotkasz ekspresy kolbowe. Ekspresy kolbowe wymagają dodatkowej wiedzy i umiejętności. Jeśli chcesz eksperymentować i nauczyć się parzenia kawy, to ten rodzaj ekspresu spełni twoje oczekiwania. System spieniania mleka, jak również napełniania ekspresu kawą są samoobsługowe. W zależności od tego jak bardzo zmielisz kawę, jakiej ilości kawy użyjesz – zmieniasz sam jej smak. Dlatego z ekspresu kolbowego kawa może zawsze smakować inaczej, mimo używania tych samych ziaren. Plusem urządzenia jest to, że czyszczenie następuje tutaj po każdym parzeniu. Minusem dla niektórych będzie, że w ekspresie kolbowym przygotują jedynie ekspresso, kawę czarną lub różne wariacje na kawy mleczne.

Kolejnym rodzajem jest ekspres przelewowy, który ze zmielonych ziaren pozwalają uzyskać duże ilości kawy. Ma to spore znaczenie, jeśli posiadamy dużą rodzinę. Przelewowy ekspres pozwala na wykonanie kaw o pojemności od 0,5 do nawet 3 litrów jednorazowo. Proes parzenia również nie wymaga od nas większych umiejętności – umieszczamy kawę w sitku, a ekspres sam zalewa ją wodą, kierując ją do dzbanka. Dzięki czemu możemy kawę przelać do kubka czy termosu. Wiele modeli posiada też podgrzewany spód, zapewniający stale ciepłą kawę.

Na końcu mamy też ekspresy kapsułkowe. Wystarczy zakupić do nich odpowiednie kapsułki firmowe, występujące w różnorodnych wersjach i smakach, włożyć do pojemnika i za pomocą jednego przycisku cieszyć się kawą. Minusem tego rozwiązania jest pewien brak różnorodności (jesteśmy skazani na smaki oferowane przez producenta kapsułek), a także stosunkowo wysoki koszt samych kapsułek. Jest to jednak dobre rozwiązanie dla leniwych.

Warto wspomnieć, że na rynku znajdziemy też ekspresy kombinowane, będące połączeniem ekspresu ciśnieniowego i przelewowego, pozwalającego robić kawę na dwa sposoby. To dobre rozwiązanie dla osób niezdecydowanych lub do domu, w którym dwójka partnerów woli kawy z różnych ekspresów.

Ekspres do kawy – jaki producent zasługuje na uznanie?

Idealny ekspres właściwie nie istnieje. Dla każdego z nas, inne wartości czy funkcje będą istotne, dlatego wybór producenta ekspresu ma znaczenie drugorzędne. Ekspresy do kawy z młynkiem znajdziemy w firmach takich jak Bosh, Krups, Saeco czy Siemens. Ekspresy do kawy Philips są kupowane najczęściej przez duże zaufanie do marki. Ekspresy ciśnieniowe DeLonghi natomiast to jakość sama w sobie.

Zdecydowanie bardziej od samego producenta, warto zwrócić uwagę na funkcje ekspresów.

Funkcje na które warto zwrócić uwagę przed zakupem ekspresu do kawy

Zanim kupimy właściwy sprzęt powinniśmy odpowiedzieć na pytanie jak często parzymy kawę i ile filiżanek potrzebujemy dziennie. Ważna jest ilość miejsca, jaką dysponujemy w kuchni, a także nasza wygoda i funkcjonalność. Jaki smak kawy lubimy najbardziej? Czy lubimy eksperymentować?

W sklepie elementy na które powinniśmy zwrócić uwagę to moc ekspresu – im większa, tym szybciej przyrządzimy kawę. Następnie rozmiar ekspresu i pojemników. Istotne jest także ciśnienie – optymalne dla dobrej kawy wynosi ok 9 barów.

Resztę udogodnień określają funkcje dodatkowe ekspresów, a tych jest sporo: programator czasowy, ekspres na dwie filiżanki, regulacja mocy kawy, automatyczny program czyszczenia, wbudowany młynek, regulacja ilości zaparzanej kawy, system spieniania mleka, automatyczne płukanie, sterowanie smartfonem, podgrzewanie filiżanek, automatyczny młynek (automatyczny młynek stalowy, automatyczny młynek ceramiczny, automatyczny młynek stalowy stożkowy), wybór kaw.

Gdzie szukać ekspresu do kawy

Szukając ekspresu do kawy dla siebie często bywamy zagubieni, a gdy stoi przed nami eskapada po kilku sklepach to juz na wstępie bywamy zniechęceni. Dlatego warto skorzystać z serwisu www.skapiec.pl gdzie znajdziesz oferty z wielu sklepów internetowych dzięki czemu szybko porównasz ceny i dokonasz najkorzystniejszego dla siebie zakupu. Dzięki przejrzeniu ofert i opinii o produkcie, będziesz mógł zakupić ekspres do kawy bezpośrednio z domu, za pomocą sklepu internetowego.