Jak dać rzeczom drugie życie?

Ilość generowanych przez ludzkość śmieci zwiększa się każdego roku. Pozostaje to nie bez wpływu na środowisko, a ekolodzy biją na alarm – przyszłość naszej planety jest zagrożona i nie ma w tym cienia przesady. Okazuje się też, że każdy może dołożyć cegiełkę do jej uratowania. Wystarczy zamiast wyrzucać niepotrzebne rzeczy, oddawać je innym osobom. Tylko jak to zrobić?

Porządki w szafach – podziel się z innymi

Każdego dnia robimy zakupy, kupując kolejne urządzenia, sprzęty czy też ubrania. Ich ilość potrafi być wprost przytłaczająca, a co najważniejsze – często, kiedy skończysz już ich użytkowanie (lub po prostu kupisz inne), lądują na śmietniku. Jest to całkowicie sprzeczne z współczesną ideologią dbania o czystość środowiska. Nie wszystkie materiały nadają się bowiem do recyklingu. Wystarczy wyobrazić sobie, że inni ludzie postępują tak samo każdego dnia. Efekt? Zaśmiecona planeta i degradacja środowiska naturalnego. Warto się nad tym pochylić i zastanowić, w jaki sposób możesz temu zapobiec. Są tutaj dwie drogi: wdrożenie do swojego życia minimalizmu, czyli kupowania jak najmniejszej ilości rzeczy oraz oddawanie starych osobom, które właśnie ich potrzebują. Szczególnie łatwa i przyjemna w realizacji będzie ta druga kwestia – tym bardziej, że pojawił się nowy portal ogłoszeniowy, który posiada wciąż zwiększającą się rzeszę użytkowników. Wystarczy więc wejść na Pokato.pl, znaleźć dział ogłoszenia oddam za darmo oraz dodać przedmiot, którego chcesz się pozbyć.

Co można oddać innym ludziom?

Odpowiedź na powyższe pytanie jest złożona. Tak naprawdę, oddać można wszystko, czego już nie potrzebujesz. Są to więc zarówno meble, sprzęty i urządzenia RTV i AGD, akcesoria niemowlęce, jak i ubrania. To również świetny sposób na gruntowne porządki. Przed kolejnymi zakupami, może warto byłoby przejrzeć swoje szafy i odłożyć rzeczy, których nie używasz już długi czas. Dodanie ogłoszenia jest bardzo proste, wystarczy poinformować o tym, co chcesz oddać oraz podać numer kontaktowy – i to wszystko, pozostaje tylko czekać na kontakt ze strony osób zainteresowanych ofertą. W zamian zyskujesz uporządkowaną przestrzeń i przede wszystkim czyste sumienie – w końcu nie zaśmiecasz już środowiska. To najlepsza metoda na to, żeby tchnąć w rzeczy drugie życie. Jeśli zaś chcesz żyć naprawdę ekologicznie, możesz pójść o krok dalej. Zamiast iść na kolejne zakupy, sprawdź na Pokato.pl czy ktoś inny nie chce oddać przedmiotów, których aktualnie poszukujesz. Zaoszczędzisz w ten sposób sporo pieniędzy i ponownie – przyłożysz się do czystości planety.

Pomożesz nie tylko środowisku

Ekologia czy ekologiczny styl życia, to obecnie bardzo modne hasła, o których słyszy się każdego dnia. Całe szczęście, coraz więcej ludzi jest świadomych tego, jak każdy z nas przyczynia się do kondycji całej planety. Oddawanie za darmo swoich rzeczy ma jednak jeszcze jeden wymiar – pomoc osobom potrzebującym. Pomyśl sobie tylko, że nieużywane przez Ciebie biurko może trafić do nastolatka, który do tej pory odrabiał lekcje na kolanie, ponieważ nie posiadał własnych mebli. Wózek po Twoim dziecku, który kurzy się na strychu, może zaś pomóc samotnej matce, której nie stać na zakup nowego. Życie pisze różne scenariusze, dlatego warto otworzyć się na innych ludzi oraz ich potrzeby. To nic nie kosztuje – w końcu pozbywasz się rzeczy, które normalnie wyrzuciłbyś do śmieci. Trudno zliczyć wszystkie korzyści, jakie z tego płyną, jest ich bowiem znacznie więcej. Zatem – pora zabierać się za porządki!