Jak dostarczyć wodę do organizmu dziecka?

Ciało dziecka w 75 procentach zbudowane jest z wody, a niemowlaka – aż w 94 procentach. Każda utrata płynów jest wręcz niebezpieczna, dlatego tak istotne jest systematyczne nawadnianie organizmu maluszka. Istnieje wiele sposobów na dostarczenie płynów do organizmu dziecka. Jednym z nich jest podawanie ziołowych herbatek, takich jak np. hipp herbatka. Co jeszcze można zrobić, aby dostarczyć utracone płyny do organizmu malucha?

Jak wygląda nawadnianie niemowląt?

Niemowlęta, które są karmione piersią do szóstego miesiąca życia nie potrzebują dodatkowej ilości wody, ponieważ czerpią ją z mleka matki. Poza  tym, kobiecy pokarm zawiera wiele cennych dla zdrowia dziecka składników, które umożliwiają dodatkowo prawidłowe odżywienie organizmu.

Jednak w sytuacjach wyjątkowych, kiedy na dworze panuje upał – wodę z butelki bądź specjalnego kubeczka warto podać nawet niemowlęciu, które jest karmione piersią. Ochłodzi ona i orzeźwi dziecko.

Ponadto dzieci, których rodzice podjęli decyzję o karmieniu mlekiem modyfikowanym, mogą podawać wodę już około czwartego miesiąca życia dziecka. Rekomenduje się podaż wody niskomineralizowanej oraz bezpieczniej dla najmłodszych. Takie wody zazwyczaj posiadają pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka.

Nakłonienie dziecka na jedzenie wody

Woda dostępna jest nie tylko w butelkach. Można ją znaleźć niemal wszędzie – wystarczy tylko poszukać. Przede wszystkim bogatym jej źródłem są owoce i warzywa. Prawdopodobnie najwięcej wody zawiera arbuz, który składa się z niej aż w 92%. Ponadto, zawiera również magnez i potas, czyli elektrolity niezbędne do nawodnienia organizmu. Innym bogatym w wodę owocem jest melon. Natomiast, odnosząc się do warzyw, największa ilość wody ukryta jest w ogórku, który składa się z niej w około 97%.

Ziołowe herbaty i wody

Jest to doskonała propozycja na jesienne słoty i zimowe wieczory. Ciepła, ziołowa herbatka (np. hipp herbatka) nawodni i uspokoi dziecko po całym dniu wrażeń. Istotne jest, aby nie podawać ani zbyt ciepłego, ani zbyt zimnego napoju, a idealny to taki, który posiada temperaturę pokojową.

Poza herbatą można również przegotować wodę lawendową bądź miętową. Wystarczy tylko do wysokiego dzbanka włożyć plasterki ogórka, plasterki cytryny, listki mięty oraz kilka kwiatów lawendy. Wszystko należy zalać wodą mineralną z dodatkiem wody kokosowej. Tak przygotowany napój to doskonała metoda na orzeźwienie w ciepłe i upalne dni.