Jak kłaść stopnie na betonie?

Betonowe schody są bardzo praktyczne i wygodne. Mają wysoką wytrzymałość, a także dobrą odporność na ewentualne uszkodzenia. Wygląd takich schodów jest dosyć surowy, dlatego należy wykończyć je materiałem, który doda im elegancji. Materiał do wykończenia schodów betonowych powinien zostać wybrany jeszcze na etapie projektowania. Umożliwi to wybetonowanie schodów, których stopnie będą takiej samej wysokości po ich wykończeniu. Przed wykończeniem, pierwszy i ostatni stopień schodów powinny mieć inną wysokość niż pozostałe stopnie. Wysokość stopni zależy od okładziny schodów oraz od grubości podłóg. Jak należy ułożyć stopnie na schodach betonowych?

Wykończenie stopni – materiały

Materiał wybrany na wierzch stopnia, powinien być jak najbardziej odporny na wszelkie zniszczenia. Zarówno na stopnicę, jak i podstopnicę, można użyć takiego samego materiału lub połączyć różne rodzaje okładzin. Materiały mogą kurczyć się i rozszerzać w różnym stopniu pod wpływem wilgotności powietrza i zmian temperatury we wnętrzu. Może to doprowadzić do zniszczeń w miejscach styków.

Podstopnice najlepiej jest pokryć zaprawą cementową lub mocną szpachlą, a następnie pomalować plamoodporną farbą ceramiczną. Po wybraniu materiału, należy wybrać również kształt stopnia. Mogą to być stopnie zlicowane z podstopnicami lub stopnie z wysuniętymi noskami o szerokości ok. 2 cm.

Odpowiedni montaż stopni

Montaż stopni jest czasochłonnym procesem, wymagającym dużej precyzji. Najpopularniejszą metodą montowania drewnianych stopni jest użycie pianki niskoprężnej.

Jak mówi specjalista z firmy będącej producentem schodów Wróblewski Design: Drewniane stopnie to idealne rozwiązanie, dzięki któremu wnętrze nabierze elegancji. Można je zamontować do schodów betonowych za pomocą specjalnych pianek. Pianka powinna być nałożona w postaci dwóch pasków odsuniętych od krawędzi stopnia. Nie można nakładać jej na całą powierzchnię, ponieważ utrudni to jej rozprężenie. Takie rozwiązanie jest pewniejsze niż np. użycie kleju, którego nie da się tak równomiernie rozprowadzić.

Montaż stopni – kołki rozporowe

Położenie stopni na betonie nie jest skomplikowanym procesem. Ważne jest jednak, aby wybrać odpowiednie materiały jeszcze na etapie projektu oraz stosować się do kilku podstawowych zasad podczas montażu, które zagwarantują trwałość na długie lata.

Kołki rozporowe służą właściwemu wypoziomowaniu. Ich wykorzystanie eliminuje konieczność użycia poziomujących wkrętów. Chcąc zastosować kołki rozporowe trzeba dokonać jak najdokładniejszych pomiarów. W pierwszej kolejności należy wykonać odpowiednie otwory, dzięki którym będzie można zamontować kołki w betonie. Otwory wierci się w miejscach wyznaczonych wcześniej przez specjalne znaczniki. Montaż stopni można wykonać również stosując zarówno kołki, jak i piankę niskoprężną. Takie rozwiązanie będzie najbardziej trwałe i zagwarantuje najlepsze efekty.