Jak otrzymać zwrot podatku z zagranicznych zarobków?

zwrot podatku z zagranicy

Zwrot podatku z zagranicy niestety nie należy do łatwych spraw. Wręcz przeciwnie — jest trudnym i skomplikowanym procesem. Niektórzy powierzają to firmom zajmującym się sprawami podobnego typu.

Komu przysługuje zwrot podatku z zagranicy?

Każda osoba legalnie zatrudniona na podstawie umowy o pracę lub zlecenie może ubiegać się o zwrot podatku, jeśli pensja została obciążona zaliczką podatku dochodowego. Nadpłaty z reguły dotyczą osób zatrudnionych na krótki sezon. W takiej sytuacji zarobione pieniądze nie przekroczą kwoty wolnej od podatku. Osoby mające prawo do rozmaitych ulg także powinny się o niego ubiegać.

Dokumenty niezbędne do otrzymania zwrotu

Najważniejsza jest informacja od pracodawcy o wysokości otrzymywanego wynagrodzenia oraz kwoty potraktowanej jako podatek od wynagrodzenia, a także karta podatkowa, którą powinniśmy otrzymać po zakończeniu stosunku pracy. Poza tym warto zaopatrzyć się w kopię dokumentu potwierdzającego naszą tożsamość, numer ubezpieczenia społecznego i nazwę firmy i jej adres. W przypadku braku takowych dokumentów warto zapytać pracodawcę o niezbędne formularze. Ma on bowiem obowiązek dostarczyć je do osoby ubiegającej się o nie.

Kolejny krok do otrzymania zwrotu

Po skompletowaniu wyżej wymienionych dokumentów pora zabrać się za wypełnianie wniosków. Wystarczy wejść na stronę internetową urzędu. W zakładce dla emigrantów znajdują się wszystkie niezbędne pliki oraz instrukcje. Wypełnione dokumenty należy złożyć w urzędzie skarbowym państwa, w którym wykonywaliśmy pracę.

Zwrot podatku z zagranicy ile trwa?

Zwrot podatku z zagranicy to złożony proces trwający od trzech do pięciu miesięcy. Czas zależy w dużej mierze od kraju i urzędu. Pieniądze można otrzymać w postaci przelewu lub czekiem. Jednak warto pamiętać, że urzędnicy nie przesyłają zwrotu na polski rachunek bankowy. Mając to na uwadze, nie należy zamykać konta przed otrzymaniem zwrotu. Skoro to trwa tak długo i jest skomplikowane, czy warto ubiegać się o zwrot? Zdecydowanie tak! Pracodawca odlicza około tysiąc złotych miesięcznie na podatki, dlatego ubiegając się o to, otrzymamy całkiem dużą gotówkę.