Jak pokonać lęk przed przedsiębiorczością?

Samotność jest jednym z najtrudniejszych aspektów do opanowania, gdy wyruszasz w przygodę samozatrudnienia. W rzeczywistości, jako osoba prowadząca działalność na własny rachunek, podejmujesz ryzyko, bierzesz odpowiedzialność i często działasz w izolacji, niekoniecznie będąc w stanie zasięgnąć porady osoby trzeciej. Odkryj nasze porady, aby przezwyciężyć swoje obawy i podtrzymać chęć do podjęcia się.

1 – Określ swoje obawy

Skierowanie swoich obaw nie oznacza ich stłumienia! Aby przezwyciężyć te obawy, naprawdę trzeba je dobrze zidentyfikować, aby lepiej się z nimi zmierzyć.

Obawy mogą być różnego rodzaju. Na przykład możesz obawiać się dokonywania złych wyborów, utraty pieniędzy, niedostatku lub powtórzenia wcześniejszej porażki.

Kiedy poznasz źródło tego, co hamuje pęd, daj sobie prawo do odczuwania pełnego lęku i tolerancji wobec siebie . Rzeczywiście, wszystkie sukcesy są przerywane obawami, a nawet najwięksi przedsiębiorcy byli kiedyś w twojej sytuacji. To, co czujesz, jest normalne!

Będąc połączonym ze sobą, poznasz siebie lepiej i kontrolujesz swoje obawy. Nie pozwól im decydować za Ciebie!

2 – Relatywizacja

Doskonałym sposobem na przezwyciężenie obaw jest cofnięcie się o krok i konkretne rozważenie konsekwencji niepowodzenia . Niepokój polega na tym, że rozmywa nasze umysły, powodując, że gromadzimy najgorsze scenariusze bez prawdziwej konsekwencji. Odległość od ciebie i twoich lęków pozwoli ci wyjaśnić różne rzeczy.

Następnie zadaj sobie pytanie, co by się stało, gdyby Twój projekt się nie powiódł. Z natury prawdopodobnie dynamicznej na pewno znajdziesz siłę, by się zregenerować. Czy możesz znaleźć inną pracę, zostać zatrudnionym przez byłego pracodawcę lub nawet zbudować nowy projekt? Czy masz rodzinę lub przyjaciół, na których możesz polegać w przypadku ciosu?

Nie możesz się cofnąć? Możesz także zwierzyć się komuś, komu ufasz (i to pozytywnie!). Z pewnością pomoże ci to odkryć, co cię martwi i sprawi, że podejmiesz inny punkt widzenia .

Jedno jest pewne: pozwolenie, by lęk kierował się strachem, uniemożliwi spełnienie pragnień i będzie źródłem żalu …

3 – Żyj chwilą obecną

Bać się podejmować, to ostatecznie rzutować się w przyszłość, której się nie zna. Często wyobrażamy sobie najgorsze, a rzadko najlepsze.

Zamiast ciągle wątpić w siebie i swój sukces, połącz się z teraźniejszością. Co możesz zrobić tu i teraz, aby wzmocnić się, aby odnieść sukces?

Idź więc do przodu z dnia na dzień, odkładając na bok swoje obawy i budując swój projekt. Wyznaczaj rozsądne cele i trzymaj się ich. Ten regularny sukces i poczucie postępu zapewnią cię. Strach przed przyszłością blokuje, codzienne działania są prawdziwymi czynnikami.

Pod tym względem medytacja może ci bardzo pomóc . Z dala od mistycyzmu ta praktyka uważności pozwoli ci zacząć dzień spokojniej. Dziesięć minut dziennie wystarczy, aby lepiej kontrolować emocje i skupić się na swoich celach na dzień.

4 – Zachowuj pewność siebie

Odmawianie lęku przed sobą jest pierwszym zwycięstwem. Teraz musisz budować pewność siebie.

Nie krępuj się więc wymienić swoje sukcesy , bez względu na to, jak małe. Czy znalazłeś szkolenie, opracowałeś strategię lub pierwszy kontakt z potencjalnym klientem? Rozważ te pierwsze kroki jako małe zwycięstwa, które kończą się od końca, świadcząc o twoim dążeniu i chęci odniesienia sukcesu.

Nawet jeśli może ci się to wydawać absurdalne, możesz także zapisać swoje umiejętności, zdolności i cechy na papierze . Wróć do poprzedniego życia i wszystkich trudności, które udało ci się pokonać. Daj sobie prawo do dumy ze ścieżki, którą przebyłeś!

A potem powiedz sobie, że podjęcie przedsiębiorczości to krok, którego niewielu odważy się zrobić. Ty zdecydowałeś się wziąć za swoje życie, zamiast cierpieć . Ten pojedynczy krok to już pierwszy sukces!

5 – Nie zostań sam

Z pewnością wybór pracy na własny rachunek oznacza, że ​​często będziesz codziennie sam. Mimo wszystko ważne jest zbudowanie profesjonalnej sieci dla siebie.  Dyskusje z innymi freelancerami pomogą ci osiągnąć postęp, a być może nawet lepiej zidentyfikować błędy, których nie powinieneś popełniać.

6 – Daj sobie prawo do oddychania

Zakładając firmę, czasami rezygnujesz z życia osobistego, aby zainwestować całą energię w rozwój swojego projektu.

Jeśli ta sytuacja jest zrozumiała na początku (strach przed utratą okazji, potrzeba szybkiego wynagrodzenia itp.), Pozostaje faktem, że może ona wzmocnić strach przed porażką. Ciągle w pracy nie będziesz już mógł się cofnąć i ryzykować wyczerpaniem.

Utrzymuj aktywne życie towarzyskie, niezbędne dla zachowania równowagi osobistej i zawodowej. Wybierz się na wycieczkę z przyjaciółmi, na lekcje sportu lub życie w społeczności, aby oczyścić umysł i pomyśleć o Tobie!