Jak prawidłowo suszyć ręczniki kąpielowe?

Używanie miękkiego, puszystego i dużego ręcznika zapewnia wspaniałe doznania. Można się nim owinąć, jest miły do ciała i doskonale chłonie wodę. Pewną trudnością jest jednak jego suszenie, a trzeba to robić odpowiednio.

Dlaczego ważne jest, by właściwie suszyć ręcznik?

Gruba, miękka tkanina nie schnie szybko. By nie trwało to zbyt długo, muszą być zapewnione odpowiednie warunki. Nie chodzi tylko o to, by nie czekać długo. Im więcej czasu ręcznik jest mokry, tym większe ryzyko namnożenia się na nim bakterii. Możliwy jest rozwój pleśni. Pojawić się też może brzydki zapach. Trzeba dobrze wysuszyć ręczniki po wypraniu. Bardzo ważne jest, by dbać i o suchość tych, które akurat są w użyciu. Trzeba wiedzieć, jak odpowiednio wysuszyć ręcznik także po to, by go nie uszkodzić. Są pewne pomysły, których nie należy stosować.

Co z ręcznikami po zakończeniu prania?

By wysuszyć tego rodzaju pranie, można użyć suszarki bębnowej. Ręcznik wyschnie szybko i nie straci swojej miękkości. Gdy nie ma takiego sprzętu w domu, to trzeba powiesić go do wysuszenia. Nie należy dla przyspieszenia tego używać żelazka, bo w ogóle prasowanie ręczników nie jest zalecane. Używanie żelazka niszczy miękkość tkaniny. Dla zadbania o higienę też nie jest to potrzebne, bo wystarczy uprać ręczniki w temperaturze 60 stopni.

Należy powiesić ręcznik na drążku suszarki albo na sznurku. Musi być maksymalnie rozłożony i mieć kontakt ze świeżym powietrzem, a szybko wyschnie. Każdy powinien znajdować się oddzielnie, czyli nie jeden na drugim. Trzeba tak dopasowywać wielkość prania, by można było ręczniki kąpielowe swobodnie rozwiesić. Mogą schnąć na zewnątrz albo wewnątrz domu czy mieszkania w jakimś przewiewnym, suchym miejscu. Nie należy wystawiać mokrego prania na mocne promienie słoneczne, bo mogłoby to zaszkodzić kolorom.

Ręczniki po użyciu i ich suszenie

Ręcznik po użyciu jest mokry. Nie pierze się go zaraz po każdym użyciu, więc trzeba zapewnić mu warunki do szybkiego wyschnięcia. Najgorsze, co można wtedy zrobić, a zdarza się to często, to powiesić go na haczyku. Tkanina jest ściśnięta, więc nie może wyschnąć. Nie należy też wieszać ręcznika na gorącym grzejniku. Spowoduje to namnożenie się bakterii.

Najlepiej umieszczać go na wieszaku, ale nie takim z haczykami. Powinien mieć on dłuższy pręt. Inna opcja to stojaki na ręczniki. Można wybrać typowe albo takie w formie drabinki. Drabinka to też stojak z poprzecznymi szczebelkami, ale ma charakterystyczny i modny obecnie wygląd. Umieszczone na takich wieszakach czy stojakach ręczniki wyschną dość szybko, ale konieczny jest jeszcze jeden warunek. Jest nim dostęp świeżego powietrza. Łazienka powinna być dobrze wentylowana, a po kąpieli warto otworzyć okno i drzwi.

Ręcznik kąpielowy trzeba wieszać tak, by tkanina była rozłożona, jak tylko można. Najlepsze warunki do wyschnięcia to suche miejsce i swobodny dostęp powietrza. Świeżo uprane ręczniki można umieścić w suszarce. Tym, które są akurat w użyciu, należy zapewnić warunki do szybkiego wysychania. Muszą być odpowiednie wieszaki dla nich i trzeba zadbać o wentylację łazienki.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak urządzić funkcjonalny taras?