Jak prawidłowo układać glazurę?

ukladanie-glazury

Płytki to materiał często wybierany do wykończenia różnych pomieszczeń. Mianem płytek określa się powszechnie różne rodzaje materiałów, takie jak glazura, gres, kafelki lub terakota. Jednak warto wiedzieć, że poszczególne rodzaje płytek różnią się od siebie pod wieloma aspektami. Na szczególną uwagę zasługuje glazura, która jest niezwykle ozdobna. Wybierając ją do domowych wnętrz warto wiedzieć, jak prawidłowo ułożyć ten materiał.

Czym jest glazura?

Glazura to rodzaj płytek, które wykonuje się z ceramiki, a dokładniej mówiąc z zanieczyszczonego kaolinu. Z wyglądu glazura może przypominać wyroby porcelanowe. Dostępna jest w wielu kolorach oraz wzorach, dlatego jest to materiał bardzo ozdobny. Wierzchnia część płytek pokryta jest specjalną powłoką zapewniającą odpychanie wody. Z tego powodu glazura wykorzystywana jest zarówno na ścianach, jak i podłogach w łazienkach oraz kuchniach. Warto też dodać, że dzięki pokryciu glazury szkliwem jest ona odporna na działanie silnych środków chemicznych. Jest to jednak materiał dość kruchy, dlatego warto wiedzieć jak postępować podczas układania glazury, aby nie uszkodzić płytek.

Przygotowanie pomieszczenia

Jeśli wzór i rozmiary glazury zostały wybrane, należy przed zakupem dokładnie zmierzyć ilość potrzebnych płytek. Warto oczywiście uwzględnić pewien zapas w przypadku, gdyby pojedyncze płytki zostały uszkodzone podczas prac remontowych.

Jak tłumaczy ekspert z firmy zajmującej się remontami PHUP TEXON: Przed rozpoczęciem układania glazury warto rozplanować jej rozmieszczenie. Klienci często wybierają różne wzory do jednego pomieszczenia. Na przykład w łazience można wybrać nawet 3 odrębne wzory glazury, która pokryje ściany, podłogę oraz wnętrze kabiny prysznicowej. Wcześniejsze rozplanowanie pozwoli na uniknięcie pomyłek podczas układania glazury. Następnie można przystąpić do przygotowania podłoża.

Miejsce, na którym będzie układana glazura musi być dokładnie oczyszczone z pyłu, tłustych plam oraz innych pozostałości. Przed rozpoczęciem układania glazury należy również wyrównać powierzchnie. Można to zrobić za pomocą masy szpachlowej, a po jej wyschnięciu zagruntować ją. Dopiero na tak przygotowanej powierzchni można rozpocząć układanie płytek. Pamiętajmy, że korzystając ze szpachli, środków gruntujących oraz innych materiałów należy przestrzegać instrukcji obsługi.

Układanie glazury

Na przygotowaną powierzchnię nakłada się zaprawę klejową. Należy ją rozrobić zgodnie ze wskazówkami producenta, aby zachowała właściwości. Klej rozprowadza się na powierzchni za pomocą kielni lub metalowej pacy. Grubość kleju powinna wynosić od 5 do 10 mm, a wszystko zależy od wielkości płytek. Następnie zaprawa klejowa powinna zostać wyrównana.

Klej należy nanosić stopniowo – nie zaleca się pokrywać jednocześnie całej powierzchni, na której ma znaleźć się glazura. Płytki należy umieścić na kleju delikatnie dociskając je gumowym młotkiem. Nie można zapomnieć o pozostawieniu miejsca na spoinę. W tym celu warto wykorzystać krzyżyki dystansowe. Po ułożeniu glazury i odczekaniu do momentu związania kleju można przystąpić do wypełnienia spoiny fugą. Mimo że na pierwszy rzut oka układanie glazury wydaje się prostym zadaniem, to w rzeczywistości może przysporzyć wiele trudności. Z tego też powodu warto skorzystać z pomocy fachowej firmy, która zajmuje się układaniem glazury na co dzień.