Jak przygotować prosty i efektowny strój na bal?

dzieci-w-kostiumach

Najprościej jest udać się do najbliższej wypożyczalni strojów karnawałowych. Jednak nie chodzi o to, żeby było łatwiej, tylko kreatywnie i zabawnie. Poza tym wspólne przygotowanie przebrania jest świetną okazją do przyjemnego spędzenia czasu z własnymi dziećmi. Jeżeli nie wiesz, od czego zacząć, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie: prezentujemy kilka prostych pomysłów na własnoręcznie wykonany strój na bal przebierańców.

Przebranie może być pełnym kostiumem, do którego stworzenia potrzebna jest maszyna do szycia i duże umiejętności. Jednak nie jest to warunek konieczny: każdy może przygotować interesujący kostium na bal przebierańców przy użyciu najprostszych narzędzi i materiałów, które znajdą się w każdym domu. A jeżeli się nie znajdą, to bez trudu można je zamówić w internetowym sklepie plastycznym.

Wykorzystaj stare ubrania

Bardzo użytecznym źródłem surowców na kostiumy karnawałowe są stare albo zupełnie nowe, ale zapomniane na dnie szafy ubrania. Można wykorzystać stare T-shirty, legginsy, sukienki, a nawet pidżamę. Można z nich łatwo stworzyć bazę do wielu przebrań dla dzieci. Oto kilka pomysłów:

  • pszczółka – klasyka przebrań dziecięcych, która wymaga czarnej lub żółtej bazy i żółtej lub czarnej farby do namalowania pasków: do kompletu dodajemy skrzydełka z papieru oraz opaskę z czułkami, której szkielet możesz zrobić z drutu florystycznego, a wykończyć bibułą lub tiulem w odpowiednim kolorze – albo owinąć czymkolwiek, nawet posmarowanym klejem papierem toaletowym, a po wysuszeniu pomalować akrylami lub plakatówkami,
  • Superman – ten superbohater wymaga niebieskiej bazy (spodnie, koszulka) oraz czerwonej peleryny (nadaje się kawałek dowolnego materiału w kolorze czerwonym) i butów z cholewkami (można przemalować zużyte kozaki lub traperki) – całości dopełni znak z literą „S”, który wystarczy wydrukować na papierze samoprzylepnym i nakleić bezpośrednio na ubranie lub zrobić z niego szablon do malowania farbą akrylową,
  • szkielet – najprostsze przebranie na Halloween, do którego wykonania potrzebne są czarne spodnie (lub legginsy) i czarny t-shirt z długimi rękawami oraz biała farba: najlepsze efekty uzyskasz, gdy zastosujesz farby do tkanin – alternatywą jest wycięcie „kości” z białego papieru lub materiału tekstylnego i naklejenie ich na kostium,
  • myszka – nie tylko myszka, ale każde inne zwierzątko można wyczarować według tej samej zasady: na ubraniu należy odtworzyć charakterystyczne cechy umaszczenia zwierzęcia (np. paski zebry, szare futerko myszy, cętki lamparta), a do kompletu dodać opaskę z uszkami z papieru lub szarego filcu, materiałowy ogonek i przebranie gotowe,
  • wróżka – stara sukienka z błyszczącego materiału (lub dowolna sukienka i garść cekinów) mogą stworzyć szaty wróżki: wystarczy dorobić z kartonu szpiczastą czapkę (pomalować farbą akrylową i nakleić gwiazdki z folii aluminiowej) oraz różdżkę (patyczek i gwiazdka z tektury) – jeżeli do zestawu dodamy sypki brokat, to mała wróżka będzie gotowa do czynienia czarów,
  • Minionek – potrzebna będzie żółta bluza z kapturem, błękitne jeansy lub inne niebieskie ogrodniczki i okulary – można użyć dowolnych gogli (najlepsze są spawalnicze) lub nakleić na kapturze okulary wycięte z folii aluminiowej.

Jeżeli nie masz akurat pod ręką garderoby w odpowiednim kolorze, zawsze możesz sięgnąć po barwniki do tkanin. Dzięki nim uzyskasz dowolne kolory – szczególnie wtedy, gdy do barwienia użyjesz jasnej bawełny.

Maski i makijaże

Bardzo pożądanym uzupełnieniem przebrania jest odpowiedni makijaż. Warto namalować na twarzy zwierzęce wąsy i nosek, łaty i paski, szramy, tatuaże oraz inne motywy nawiązujące do stylu przebrania. Jakich barwników użyć do malowania ciała, doradza specjalista reprezentujący sklep dla plastyków Loveart: – Najlepsze są specjalne farby i kredki do malowania po skórze, które posiadają atesty Państwowego Zakładu Higieny. Są hipoalergiczne, łatwo nakładają się i łatwo zmywają. Można ich użyć nawet do malowania twarzy u kilkuletnich dzieci.

W przypadku niektórych postaci sama farba może wystarczyć za większość przebrania. Tak jest w przypadku żabki, demonicznego Hellboya czy błękitnej postaci z „Avatara” Jamesa Camerona.

Jeżeli nie chcesz malować twarzy, to możesz skorzystać z alternatywy w postaci maski. Najprostsze w wykonaniu są maski na same oczy, które wzbogacą każdy strój karnawałowy. O wiele ciekawsza może być maska wykonana z masy papierowej, którą można formować w dowolny kształt. Jeżeli maska ma być idealnie dopasowana, warto spróbować zrobić odlew twarzy przy użyciu opasek ortopedycznych z gipsem i użyć go jako formy, na której powstanie właściwa maska z masy papierowej. Ta technika będzie przydatna np. w odwzorowaniu twarzy Hellboya. Z masy papierowej można wymodelować rogi, bruzdy na twarzy i bujny zarost. Jeżeli nawet nie nie uda się uzyskać łudzącego podobieństwa do postaci filmowego superbohatera, to powstanie oryginalna własnoręcznie wykonana maska, która da nam wiele satysfakcji.