Jak skutecznie i naturalnie wyleczyć nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu (NTM) jest dolegliwością, którą można skutecznie wyleczyć. Mimo to większość osób wstydzi się mówić o tym problemie swoim bliskim, a nawet lekarzowi. Cierpią latami, ponieważ nie szukają pomocy. Tymczasem wystarczy trenować mięśnie brzucha. W sytuacji, gdy to nie pomoże, są także metody chirurgiczne i farmakologiczne. Jakie są skuteczne metody leczenia nietrzymania moczu?

Nietrzymanie moczu – ogólna charakterystyka

Nietrzymanie moczu jest dolegliwością, którą można skutecznie wyleczyć. Istnieje wiele różnych metod leczenia tego schorzenia – leczenie farmakologiczne i operacyjne oraz fizjoterapia. Ta ostatnia metoda jest w pełni bezpieczna, ogólnie akceptowana przez kobiety w każdym wieku, ponieważ nie ma przeciwwskazań do jej stosowania.

Poniżej wyróżnione zostały wybrane metody fizjoterapii oraz rodzaje nietrzymania moczu:

  • terapia behawioralna (ćwiczenia pęcherza moczowego),
  • ćwiczenie mięśni Kegla,

W przypadku, gdy wyżej wymienione metody nie pomogą, zaleca się zastosować odpowiednie środki farmakologiczne. Jeśli nietrzymanie moczu znacznie się nasila, pozostają już tylko metody operacyjne.

Nietrzymanie moczu leczenie – ćwiczenia mięśni Kegla

Specjaliści z American College of Physicians rekomendują kobietom cierpiącym na wysiłkowe nietrzymanie moczu leczenie oparte na treningu mięśni dna macicy, czyli ćwiczeniu mięśni Kegla. Mięśnie te utrzymują pęcherz we właściwym miejscu oraz zapewniają właściwe funkcjonowanie tego narządu. Ćwiczenia te są również zalecane dla mężczyzn. Trenować można wszędzie: czekając na zmianę świateł, siedząc przy biurku czy jadąc autobusem. Należy jedynie tak zaciskać mięśnie, aby ruch imitował ten wykonywany w celu zatrzymania strumienia moczu. Mięsień Kegla można ćwiczyć również w toalecie. Oparte jest to na przerywaniu oddawania moczu przez gwałtowne zaciśnięcie mięśni i rozluźnienie ich dopiero po kilku sekundach. Ćwiczenia Kegla są przydatne wszystkim, nawet tym, którym obecnie nic nie dolega. Zaleca się trenować trzy razy dziennie, a każde ćwiczenie wykonywać po 10 razy.

Nietrzymanie moczu leczenie – terapia behawioralna

Pacjentom cierpiącym na parcia naglące rekomenduje się trening pęcherza moczowego – terapię bazującą na oddawaniu moczu według schematu (w określonych godzinach) oraz stopniowo zwiększaniu czasu między wyjściami do toalety (umiarkowana jakość dowodów, silny stopień zalecenia). W przypadku silnego NTM u kobiet lekarz może zalecić założenie do pochwy specjalnego krążka, który ułatwia kontrolowanie oddawania moczu i wzmacnia mięśnie miednicy. Inny trening bazuje na założeniu do pochwy ciężarka w kształcie stożka. Napinając mięśnie, należy utrzymać go przez 30 minut. Jeśli trening zostanie zakończony sukcesem, ciężarek należy wymienić na większy. Ćwiczenie to powinno się powtarzać przez wiele miesięcy – tyle czasu jest niezbędne, aby wzmocnić mięśnie i móc stymulować ich pracę.

Nietrzymanie moczu – biofeedback

Biofeedback opiera się na dostarczaniu informacji zwrotnej o zmianach stanu fizjologicznego. Zmiany patologiczne i fizjologiczne organizmu są monitorowane przez aparaturę, w skład której wchodzą sondy dopochwowe lub doodbytnicze, odbierające sygnały o pracy niepożądanej lub pożądanej. Efekty dźwiękowe i wizualizacja tych sygnałów na ekranie umożliwiają pacjentom zrozumieć funkcję ocenianych mięśni oraz ich pracę, a także ułatwić im zapanowanie nad nimi.