Jak urządzić funkcjonalny taras?

Kto nie lubi napić się kawy lub lampki wina na świeżym powietrzu? Wspólne rodzinne śniadanie na zewnątrz to również przyjemność i relaks. Dlatego taras jest tak ważnym miejscem, które warto w odpowiedni sposób zaplanować. O czym należy pamiętać, aby wykorzystać funkcjonalnie posiadaną przestrzeń?

Aluminiowe zadaszenie tarasu na wypadek niepogody

Jeżeli na swoim tarasie planujemy spędzać sporo czasu, musimy móc uchronić się przed ewentualnymi negatywnymi warunkami pogodowymi, jak na przykład deszcz. Wysokiej jakości aluminiowe zadaszenie tarasu wcale nie oznacza wysokich kosztów, a jest opcją bardzo funkcjonalną i wytrzymałą. Aluminiowe zadaszenie sprawi również, że promienie słoneczne nie będą tak uporczywie atakowały osoby spędzające czas na tarasie.

Jeśli zdecydujemy się na aluminiowe zadaszenie tarasu możemy mieć pewność, że nie trzeba będzie o nie wyjątkowo dbać, a będzie ono również łatwe w utrzymaniu czystości. Zadaszenie montowane na stałe jest oczywiście narażone na działanie promieni słonecznych, jednak wystarczy jego właściwa pielęgnacja, aby przez lata prezentowało się nienagannie i pełniło swoją funkcję.

Jeśli nie jesteśmy zdecydowani na montaż stałego zadaszenia na swoim tarasie, zawsze można zdecydować się na żagiel, który montuje się zgodnie z własnymi preferencjami i zawsze można zdemontować. Dostępne są również wysokiej jakości parasole, które doskonale chronią przed słońcem, ale również deszczem.

Podłoga – drewno, płytki, czy panele?

W sklepach budowlanych możemy dziś liczyć na wyjątkowy wybór różnego rodzaju rozwiązań, które dedykowane są właśnie na zewnątrz. Podłoga tarasu może więc zostać odmieniona niewielkim kosztem i dosłownie w ciągu kilku godzin. Nadal wielu właścicieli decyduje się na wysokiej jakości gres, który jest mrozoodporny i można go z łatwością czyścić. Jeśli taras jest dobrze wypoziomowany, posiada odpowiednie spadki, a płytki zostaną położone we właściwy sposób, gres z pewnością posłuży przez długie lata. Trzeba jednak pamiętać o tym, że jest to zimne i sztuczne podłoże, nieprzyjemne na przykład dla gołych stóp.

Bardzo modne są drewniane deski, jednak w naszych warunkach klimatycznych położenie drewnianej podłogi na tarasie oznacza wyjątkowo wysokie koszty. Trzeba bowiem zdecydować się na zakup desek z egzotycznych drzew, które są bardzo odporne na wilgoć i mróz. Dodatkowo, taka podłoga będzie wymagała częstej impregnacji i dbałości o nią. Jeśli poświęcimy jej czas i uwagę na pewno będzie prezentowała się pięknie i modnie przez długie lata.

Ostatnim krzykiem mody są panele, które montuje się na klik. Wykonane są z różnych materiałów – wysokiej jakości tworzyw sztucznych, drewna, sztucznej trawy. Jakiś czas temu na rynek weszły również panele winylowe – bardzo cienkie, a jednocześnie wyjątkowo wytrzymałe. Takie panele można samodzielnie przycinać za pomocą nożyka, a następnie układać, również łącząc ze sobą różne rodzaje. Są tanie, funkcjonalne i można je w każdej chwili zdemontować.

Roślinność i strefa rekreacyjna dla ucieszenia oka

Taras to miejsce, w którym na pewno będziemy wypoczywać, opalać się, czytać książki, czy jadać posiłki. Jeśli tylko przestrzeń na to pozwala, koniecznie muszą się na nim znaleźć wygodne i funkcjonalne meble wypoczynkowe oraz jadalniane. Porządny stół i krzesła, fotel, czy leżak to tylko podstawowe elementy wyposażenia. Na każdym tarasie przyda się również skrzynia na narzędzia, czy poduszki, na których odpoczywamy. Wiele osób na swoim tarasie ustawia grilla elektrycznego, aby móc przygotowywać tam posiłki dla rodziny i przyjaciół.

Pomimo tego, że taras otoczony jest grodem, warto pomyśleć o kilku ładnych i pachnących roślinach, które nie wymagają zbyt wiele pielęgnacji i uwagi. Wiele zależy od rozmiaru samego tarasu i jego charakteru. Aby móc spędzać na swoim tarasie czas o każdej porze dnia trzeba zaplanować też kilka źródeł światła – bardziej romantycznych i przyćmionych, jak również tych praktycznych, które ułatwią sprzątanie, czy wykonywanie innych prac.