Jak wybrać okna aluminiowe?

Do niedawna okna aluminiowe wykorzystywane były przede wszystkim w wielkopowierzchniowych budynkach instytucjonalnych i komercyjnych. Ze względu na ich walory estetyczne oraz funkcjonalność coraz częściej są jednak stosowane w jednorodzinnych budynkach mieszkalnych. Choć ich cena jest zazwyczaj nieco wyższa niż okien PCV, ich zalety w wielu przypadkach rekompensują większy wydatek. Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Najważniejsze cechy okien aluminiowych

Aluminium ze względu na swoją wysoką plastyczność, lekkość i odporność na korozję doskonale nadaje się do produkcji okien. Wykorzystanie profili z tego metalu pozwala wykonywać bardzo duże przeszklenia, niemal w dowolnych kształtach. Ramy z niego skonstruowane nie obciążają przy tym nadmiernie konstrukcji budynku. Zachowują także sztywność nawet przy dużych powierzchniach. Z tego powodu okna aluminiowe często są stosowane m.in. w biurowcach, galeriach handlowych, prywatnych klinikach czy obiektach użyteczności publicznej jak np. dworce. Przy dużej bryle budynku, pozwalają uzyskać wrażenie jego lekkości.

Nowoczesne trendy w budownictwie mieszkaniowym sprawiły, że również prywatni inwestorzy coraz chętniej sięgają po okna aluminiowe. Modne stały się duże przeszklenia wpuszczające dużo światła do wnętrz, pozwalające uzyskać wrażenie wzajemnego przenikana się ogrodu i salonu. Do ich wykonywania doskonale nadają się właśnie okna z aluminium, których konstrukcja pozwala projektantom na dużą dowolność w stosowaniu rozmiarów i kształtów okien.

Czy okna aluminiowe są ciepłe?

Z roku na rok w budownictwie mieszkaniowym coraz częściej stosowane są nie tylko okna drewniano-aluminiowe, ale także okna aluminiowe. Mogą one mieć profil zimny lub ciepły. Różnią się nie tylko stopniem termoizolacji, ale także zastosowaniem. Okna o zimnych profilach wykorzystuje się przede wszystkim w przestrzeniach publicznych i handlowych. Często służą do rozdzielania we wnętrzach budynków powierzchni o różnym przeznaczeniu, np. stoisk w galeriach handlowych, czy przestrzeni biurowej. Można z nich wykonywać stosunkowo duże konstrukcje, które mają niewielką głębokość zabudowy. Stosuje się w ich jednokomorowe pakiety szybowe, dzięki czemu gwarantują dobry dostęp świata.

Okna aluminiowe wykorzystywane w budownictwie mieszkaniowym mają ciepły profil. Mają one większą głębokość zabudowy niż okna zimne. Trzykomorowe profile mogą być dodatkowo wyposażone w przegrodę termiczną. Aby podnieść ich izolację cieplną, inwestor może wybrać trzyszybowe pakiety szybowe z ciepłymi ramkami, których przestrzenie międzyszybowe wypełnione są gazem. Tego typu okna z powodzeniem stosowane są nawet w budownictwie pasywnym.

Wiele osób decyduje się także na okna drewniano-aluminiowe. Zastosowanie aluminium z zewnątrz jest bardzo praktyczne, ponieważ pozwala uniknąć okresowego odnawiania okien. Rozwiązanie to daje także większą dowolność w aranżacji wnętrz i projektowaniu elewacji budynku. Można zastosować nowoczesną stylistykę na zewnątrz, a w aranżacji wnętrz wykorzystać ponadczasowe naturalne drewno.