Jak wyposażyć apteczkę na rodzinny wyjazd?

Wakacyjny wyjazd z dziećmi to sama przyjemność, ale też duża odpowiedzialność. Szykując wyjazdową apteczkę trzeba pamiętać o różnych sytuacjach, jakie mogą się przytrafić oraz występujących alergiach, czy schorzeniach. Czego nie może zabraknąć wśród leków i środków higienicznych?

Podstawowe wyposażenie każdej apteczki

Pamiętajmy o tym, że nawet spędzając wakacje w lesie nie jesteśmy na pustkowiu i zawsze możemy udać się do pobliskiej apteki. Istnieje jednak minimum, które trzeba ze sobą wziąć. Przede wszystkim, należy sporządzić listę leków, które członkowie rodziny przyjmują w sposób regularny. Nie może ich zabraknąć, szczególnie jeśli są to specyfiki na receptę. Bardzo trudno może być wykupić lek, jeśli lekarz nie wystawi nowej. Poza tym, jeśli ktokolwiek w rodzinie cierpi z powodu alergii, astmy, czy innych tego typu dolegliwości – do apteczki pakujemy niezbędne dla niego leki.

Podczas wyjazdów, szczególnie z dziećmi, często zdarzają się drobne wypadki i stłuczenia. Warto więc spakować wodę utlenioną lub octenisept, bandaż elastyczny, plastry wodoodporne oraz krem lub żel na stłuczenia. Przyda się również maść antybakteryjna, dzięki której rana może się szybciej zagoić.

Co na niespodziewane dolegliwości?

Nie jesteśmy w stanie przewidzieć tego, co nas spotka podczas wakacji. Warto jednak zabezpieczyć się na podstawowe ewentualności. Na pewno przyda się szybko działający lek przeciwbólowy jak Ibuprom RR, Nurofen, czy zwykły Apap. Ból głowy, kręgosłupa, czy stan podgorączkowy może przytrafić się w każdym wieku i w każdej sytuacji. Dodatkowo, takie leki mają też działanie przeciwzapalne. Dla dzieci można zaopatrzyć się w odpowiedni syrop lub czopek, ponieważ nie zawsze można im podać tabletkę.

Poza tym, przyda się również coś na układ trawienny. Na wakacjach często jadamy w barach, czy restauracjach lub sami przygotowujemy jedzenie na świeżym powietrzu. Delikatniejszy żołądek może się zbuntować i wówczas pojawiają się problemy. Wskazane jest posiadane kropli żołądkowych, ale też leku na biegunkę, która z pewnością popsuje cały urlop.

Niestety, nawet przy pięknej pogodzie nasz organizm może złapać infekcję. Zawsze dobrze jest mieć przy sobie podstawowe leki na przeziębienie, jak również witaminę C lub witaminę D3. Przyda się też coś na bolące gardło, czy uporczywy katar. Każda mama powinna zapakować też dobry krem z wysokim filtrem SPF, aby chronić dziecko przed ewentualnymi poparzeniami słonecznymi. Warto spakować leki na alergię, nawet jeśli w domu nikt nie jest na nic uczulony. Niekiedy takie problemy objawiają się nagle – szczególnie w naturalnych warunkach, kiedy rośliny pylą – i są bardzo palące. Zwykłe tabletki powinny poradzić sobie z katarem siennym, wysypką lub spuchniętym podniebieniem. Przydadzą się także krople do oczu, które nawilżają i oczyszczają z pyłków i innych drobinek. Tak wyposażona apteczka zajmie nieco miejsca w bagażniku, jednak pozwoli przetrwać różne dolegliwości, nawet z dala od cywilizacji.