Jak zakładać prezerwatywy?

Prezerwatywa to najpopularniejszy środek antykoncepcyjny. Obecnie są one jedynym środkiem, którego skuteczność w zapobieganiu zakażeniom HIV została udowodniona. Powszechnie dostępne są prezerwatywy stworzone z lateksu, który cechuje się ogromną elastycznością. Ściana prezerwatywy jest bardzo cienka, co sprawia, że łatwo można ją uszkodzić. Aby prezerwatywy skutecznie zapobiegały chorobom przenoszonym drogą płciową, konieczne jest przestrzeganie głównych zasad ich stosowania, które nie należą do skomplikowanych.

Prezerwatywy – jak je zakładać?

Prezerwatywę należy nałożyć na początku wspólnej zabawy, tak aby móc oddać się ze spokojem całej przyjemności już podczas gry wstępnej (jednak z jej założeniem nie powinno się zbyt długo zwlekać, ponieważ może to doprowadzić do wyschnięcia prezerwatywy).

Opakowanie należy otwierać od strony ząbkowanej, uważając przy tym, aby paznokcie, biżuteria czy inne ostre przedmioty, nie przedziurawiły lub rozerwały prezerwatywy.
Zrolowana część kondoma musi znajdować się na zewnątrz – inaczej dojdzie do niewłaściwego założenia prezerwatywy. W celu sprawdzenia właściwej strony kondoma należy dokładnie w niego dmuchnąć – właściwa strona powinna lekko się rozwinąć.

Końcówkę prezerwatywy należy ścisnąć w palcach, w celu usunięcia z niej powietrza, po czym – nie puszczając końcówki – założyć kondoma na penisa, rozwijając go drugą ręką.

W przypadku gdy prezerwatywa podczas stosunku zacznie się zwijać, należy natychmiast rozwinąć ją z powrotem. Jeśli zsunie się ona z penisa, powinno się przerwać działanie, wyciągnąć ją za otwarty koniec i zastosować nową.

Po wytrysku, gdy penis jest nadal we wzwodzie, należy przytrzymać prezerwatywę u podstawy penisa i wyjąć go. Kolejną czynnością jest zdjęcie prezerwatywy, związanie jej i wyrzucenie do kosza. Nigdy nie powinno się stosować ponownie wcześniej wykorzystanej prezerwatywy.

Prezerwatywa też czasem zawodzi

Skuteczność kondomów w zapobieganiu ciąży jest duża, jednak bardzo dużo zależy od umiejętnego korzystania z niej. Prawidłowe użycie prezerwatywy sprawdza się w 98 procentach przypadków. Prezerwatywa czasem może rozerwać się podczas stosunku, jednak taka sytuacja jest stosunkowo rzadka, szczególnie gdy stosowane są produkty wysokiej jakości, jak np. durex invisible. O wiele częściej może się ona zsunąć, doprowadzając do wycieku zawartości do pochwy kobiety. Tak więc nie jest to środek niezawodny – żadna metoda antykoncepcji nie gwarantuje stuprocentowego bezpieczeństwa.

Mimo wszystko właściwe i konsekwentne używanie prezerwatyw wyprodukowanych przez renomowaną firmę, o dobrym systemie kontroli jakości swoich wyrobów, redukuje znacząco ryzyko zarażenia wirusem HIV i innymi chorobami przenoszonymi podczas kontaktów seksualnych.

Prezerwatywy dla kobiet

Prezerwatywa dla kobiet nosi nazwę femidom. Wygląda ona zupełnie inaczej niż standardowe prezerwatywy stosowane przez mężczyzn. Jest ona wytwarzana z poliuretanu, który również chroni przed zakażeniami przenoszonymi drogą płciową. Wadą prezerwatywy kobiecej jest dyskomfort, jaki może przynieść aplikowanie prezerwatywy w pochwie, jak i pozostawanie jej po odbytym stosunku.