Jak zbudowane są kominy dwuścienne?

jak-zbudowane-sa-kominy-dwuscienne

Komin dwuścienny to nowoczesny system charakteryzujący się szerokim zastosowaniem. Warto poznać cechy takiego komina i jego budowę, jeśli zastanawiamy się nad wykorzystaniem takiego rozwiązania w konkretnym budynku. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej temu tematowi.

Komin dwuścienny – ogólna charakterystyka

Komin dwuścienny znajduje zastosowanie w budynkach, w których urządzenia grzewcze muszą znaleźć się w dalszej odległości od przewodu kominowego.

Jak zbudowany jest komin dwuścienny? Jego cechą charakterystyczną jest to, że składa się on z dwóch warstw blachy ze stali. Warstwy te formują zarówno wewnętrzną, jak i zewnętrzną powierzchnię komina. Natomiast pomiędzy nimi znajduje się jeszcze jedna warstwa – izolacyjna, której grubość sięga nawet kilkudziesięciu milimetrów. Tego typu systemy kominowe znajdziemy chociażby w firmie Tanie Kominy. Co ciekawe, kominy dwuścienne mogą śmiało „współpracować” z różnymi materiałami – eko groszkiem, węglem, drewnem czy paliwem stałym. Nie ma też przeszkód, aby komin dwuścienny był przystosowany do urządzeń na gaz czy olej opałowy. Wszystko jednak zależy od materiałów, z jakich komin został stworzony.

Precyzując, komin dwuścienny zbudowany jest z warstwy izolacyjnej, wewnętrznego przewodu spalinowego bądź wentylacyjnego i zewnętrznego płaszcza wykonanego z odpowiedniej blachy. Blacha może być powlekana, ocynkowana lub nierdzewna.

Wspomniana warstwa izolacyjna pełni bardzo ważną funkcję, ponieważ komin dwuścienny nie jest zabezpieczony murem. Zadaniem izolacji jest zapobieganie wychładzaniu spalin, co pozwala na sprawną pracę komina.

Kominy dwuścienne – zastosowanie

Z racji tego, że komin dwuścienny jest przeznaczony do urządzeń, których nie da się połączyć z murowanym przewodem, jego zastosowanie jest bardzo przydatne w wielu sytuacjach. Czasami zdarza się, że w budynku czy domu jednorodzinnym znajdują się niezależne systemy ogrzewania. Dzięki rozwiązaniu, jakim jest komin dwuścienny, istnieje możliwość umieszczenia kotła grzewczego w dowolnym miejscu. To z kolei powoduje, że zbędne są nakłady na dodatkowe przebudowy.

Kominy dwuścienne mogą zatem znajdować się zarówno wewnątrz budynku, jak i poza nim. Mają zastosowanie zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w budownictwie przemysłowym. Ich szerokie zastosowanie wynika z ich dobrych cech – są odporne na trudne warunki atmosferyczne, niepalne i bardzo szczelne. Kominy dwuścienne od dobrych producentów zapewniają bardzo długie użytkowanie i wysoką jakość.