Jaka jest różnica między żaluzjami drewnianymi a roletami?

zaluzje-drewniane(

Zarówno żaluzje drewniane, jak i rolety to doskonałe rozwiązanie dla ludzi ceniących sobie odpoczynek od promieni słonecznych oraz zachowanie prywatności w swoim domu czy mieszkaniu. Wybierając jedno z tych rozwiązań, warto sprawdzić, które z nich będzie dostosowane do obecnych potrzeb. Na co zwrócić uwagę przy wyborze rolet i żaluzji? Czym się od siebie różnią?

Rolety jako element wystroju wnętrza

Rolety przypominają wyglądem zrolowane zasłony, które rozwijają się w dół okna. Wykonane są najczęściej z tkanin naturalnych lub tkanin z domieszką materiałów syntetycznych. Dzięki roletom uzyskać można komfort i intymność, dając jednak światłu słonecznemu możliwość delikatnego oświetlania danego wnętrza.

Przy wyborze rolet należy wziąć pod uwagę to, gdzie mają być one umieszczone. W salonie najlepiej sprawdzą się rolety w jasnych kolorach, nadające pomieszczeniu charakter. Natomiast w sypialni lepszym wyborem okażą się rolety w ciemniejszych odcieniach – wyjaśnia przedstawiciel firmy Tapparella.

Żaluzje drewniane – idealna ochrona przed słońcem

Żaluzje drewniane stają się obecnie coraz bardziej na czasie. Nie tylko chronią przed światłem słonecznym, lecz także dają możliwość zapewnienia sobie całkowitej prywatności. Żaluzje te najczęściej wykonane są w ciemnobrązowym kolorze, przez co idealnie sprawdzą się w pomieszczeniach o surowym wyglądzie. Żaluzje drewniane są świetnym rozwiązaniem do łazienek, gdyż jest to miejsce, w którym powinno mieć się absolutna prywatność.

Rolety a żaluzje – różnice

Rolety wykonane są z tkanin, najczęściej naturalnych. Żaluzje natomiast produkuje się z aluminium, ale modne są też żaluzje drewniane. Wspólną cechą obu osłon okiennych jest to, że chronią one przed światłem słonecznym. Jednak rolety dają możliwość zasłonięcia okna w sposób całkowity lub częściowy, gdyż działają poniekąd jak zasłony. Żaluzje pozwalają na regulowanie ilości światła, które się przez nie dostaje. Rolety stworzone są z materiałów, które nie ulegają nagrzewaniu się, natomiast żaluzje są podatne na działanie temperatury.

Rolety a żaluzje – cena

W zależności od producenta ceny tych osłon bardzo się od siebie różnią. Nie można jednoznacznie stwierdzić, co jest tańsze, gdyż uzależnione jest to od rozwiązań zastosowanych w danym modelu. Rolety niskiej klasy można jednak często spotkać w marketach lub sklepach, gdzie nie się profesjonalnym doradztwem w zakresie stolarki okienno- drzwiowej.

Rolety czy żaluzje drewniane – co lepsze?

Rolety spełniają różnorodne funkcje, np. zabezpieczają przed promieniami słonecznymi. Dzięki nim wnętrze może nabrać niebanalnego wyrazu.

Żaluzje drewniane są dobrym rozwiązanie dla ludzi ceniących swoją intymność, chcących zachować prywatność w domowym zaciszu. Idealnie nadają się do zasłaniania okien podczas gorących, letnich dni.

Zarówno rolety jak i żaluzje drewniane mają swoich miłośników. Wybór któregoś z tych rozwiązań zależy zatem od gustów i potrzeb klientów.