Kamienie kałowe i zaparcia u dzieci – jak sobie z nimi radzić?

Problemy z wypróżnianiem się mogą dotyczyć osób w każdym wieku. Niestety, często dotykają również dzieci, dla których są bardzo nieprzyjemne i mogą wywoływać mnóstwo stresów. Bardzo ważne jest, aby w porę reagować i pomóc dziecku w pozbyciu się kłopotu bezboleśnie, aby nie miało negatywnych skojarzeń.

Kamienie kałowe u dzieci – objawy

Większość rodziców kontroluje ilość wypróżnień swoich dzieci i doskonale wie, kiedy pojawia się problem. Jeśli maluch próbuje się załatwić, siada na nocniku, ale mimo trudów nie uda mu się zrobić kupy, najprawdopodobniej pojawiają się zaparcia. Masy kałowe mogą być zbyt twarde i zwarte, przez co kumulują się w jelitach, pojawiają się bóle brzucha i wzdęcia. Jeśli dziecko nie załatwi się w ciągu trzech dni, absolutnie trzeba mu pomóc, ponieważ nagromadzenie toksyn w jelitach jest sytuacją bardzo niebezpieczną. Niekiedy wystarczy laktuloza podana dziecku, aby poradzić sobie z problemem. Niestety, nie zawsze leki okazują się być skuteczne, a nie wolno dziecka uzależnić od tego typu środków, ponieważ może mieć to bardzo złe skutki dla perystaltyki jelit na całe życie. Należy ją wspierać i naturalnie wywoływać.

Jakie są sposoby na zaparcia i kamienie kałowe u dzieci?

Kluczowym czynnikiem jest zawsze płyn. Jeśli w organizmie malucha jest za mało wody, kał jest odwodniony, twardy i trudno jest mu się przesuwać w jelitach. Kiedy pojawiają się u dziecka problemy, trzeba znacznie zwiększyć podaż płynów. Być może będzie to miało pozytywne skutki i uda się pozbyć zaparcia. Trzeba też urozmaicić dietę malucha. Wskazana jest duża porcja naturalnego błonnika. Można go znaleźć w płatkach owsianych, makaronach i ryżach, ale też wieloziarnistym pieczywie. Błonnik zawarty jest też w wielu owocach – śliwkach, jabłkach, czy pomarańczy. Ważne, aby w miarę możliwości spożywać je ze skórką. Menu musi być bogate w surowe warzywa, wspomagające proces wypróżniania.

Często zalecana jest przez lekarzy pediatrów laktuloza, która sprawia, że jelita są nawodnione i znacznie łatwiej jest masom kałowym się poruszać. Specjaliści zalecają również dobre probiotyki, ponieważ bakterie odpowiadają za prawidłową pracę naszych jelit, co ma znaczenie nie tylko dla perystaltyki, ale również odporności organizmu. Warto pamiętać, że probiotyki możemy dostarczać też sami, jedząc kiszoną kapustę, kiszone ogórki, czy pijąc zakwas z buraków.

Kiedy konieczna jest konsultacja z lekarzem?

Jeśli laktuloza, probiotyki i zwiększona ilość płynów nie pomagają i dziecko nadal nie może się samodzielnie wypróżnić, konieczna jest wizyta u lekarza. Powinien on dokładnie zbadać brzuch. Być może zalecone zostaną czopki glicerynowe lub leki, które wpłyną pozytywnie na perystaltykę jelita. Często wykonuje się w takiej sytuacji USG brzucha, żeby sprawdzić, czy układ wydalniczy jest prawidłowo zbudowany i czy nie ma żadnych fizycznych przeszkód. Bardzo rzadko okazuje się, że niezbędny jest zabieg, aby pomóc dziecku.