Kermi – Producent grzejników modernizacyjnych wysokiej jakości!

grzejnik-kermi

Wymiana grzejników żeliwnych wciąż budzi wiele emocji. Jest wielu przeciwników, jak i zwolenników takiej zamiany. W dzisiejszym wpisie chcemy przybliżyć tematykę związaną z grzejnikami modernizacyjnymi, ich zaletami i wadami oraz podpowiedzieć, na jakie kaloryfery warto się zdecydować, by można było niskim kosztem osiągnąć optymalny komfort termiczny – zapraszamy!

Grzejniki żeliwne – czy warto zamienić na nowoczesne kaloryfery?

Odpowiedź na powyższe pytanie nie zawsze jest prosta i jednoznaczna. Zwolennicy grzejników żeliwnych podkreślają, że są to urządzenia, które są niezwykle skuteczne i niezawodne. Modele te posiadają prawdziwie „zbrojoną” konstrukcje, które zostały tak wykonane, że często sprawdzają się w mieszkaniach przez 20,30, a nawet i…50 lat.

Oczywiście nie można zaprzeczać, że grzejniki żeliwne są trwałe, odporne na wiele czynników, na uszkodzenia mechaniczne. Prócz niewątpliwych zalet posiadają jednak także i wady. Do największej zalicza się dużą bezwładność cieplną. Polega ona na tym, że nagrzany grzejnik długo utrzymuje temperaturę, jednak czas jego nagrzewania jest bardzo długi.

Grzejniki żeliwne nie mogą więc reagować szybko na spadek temperatury w pomieszczeniu. W zestawieniu z kotłem niskotemperaturowym / kondensacyjnym skuteczność i sprawność pracy takiego zestawu jest znacząco niższa niż z grzejnikiem płytowym. W wielu modelach starego typu brakuje także termostatu, dzięki któremu można regulować temperaturę. Regulacja temperatury grzejnika odbywa się wówczas za pomocą zaworu regulacyjnego.

Różnica między zaworem regulacyjnym a termostatycznym jest zasadnicza. Zawór termostatyczny za pośrednictwem głowicy termostatycznej reguluje temperaturę w pomieszczeniu, dopuszczając lub zamykając dopływ czynnika grzewczego. Praca tego zespołu termostatycznego zależna jest więc od temperatury zadanej (skala na głowicy termostatycznej 1-5) oraz temperatury w pomieszczeniu.

Zakres nastawy temperatury dla pomieszczeń mieszkalnych mieści się w zakresie 5-26⁰C lub 16-28⁰C dla stref wspólnych np. klatka schodowa. Zawór termostatyczny pozostaje otwarty do czasu, w którym temperatura powietrza w pomieszczeniu nie osiągnie wartości zadanej na głowicy termostatycznej. Zawór z głowicą termostatyczną ma również inną ważną zaletę, a mianowicie zabezpieczenie „antyzamrożeniowe”. Głowica otwiera zawór automatycznie, jeśli temperatura spadnie poniżej 5⁰C. W przypadku zaworu regulacyjnego nie ma żadnego zabezpieczenia ani możliwości programowania temperatury w pomieszczeniu. Zawór działa na zasadzie, otwórz / zamknij.

Za kolejną wadę należy uznać fakt, że grzejnik żeliwny o takiej samej mocy grzewczej jest dużo większy i cięższy od grzejników płytowych. Ma to spory wpływ na pomieszczenia, które nie są zbyt duże i w których każdy centymetr jest „na wagę złota”. Wadą żeliwnych grzejników jest także sama ich estetyka, która sprawdzi się w aranżacjach loftowych, ale już nie będzie pasowała do wnętrz nowoczesnych, w których pożądany jest minimalizm, proste formy.

Jednym z zastrzeżeń jest też fakt, że współpraca żeliwnych grzejników z nowoczesnymi instalacjami jest problematyczna. Z tego względu też najczęściej dochodzi do podjęcia decyzji i wymiany starych kaloryferów na nowe.

glowica-termostatyczna

Grzejniki modernizacyjne Kermi – nowoczesna technologia i modernistyczna estetyka!

Wymiana grzejników żeliwnych może być podyktowana różnymi pobudkami, nieszczelnością starych kaloryferów żeliwnych, ich estetyką, czy niewystarczającą efektywnością. Wiele osób wychodzi z mylnego założenia, że każdy nowoczesny grzejnik działa tak samo i z tego względu wybór producenta czy serii nie ma większego wpływu na późniejszy komfort użytkowania kaloryferów. W rzeczywistości sprawa nie jest tak oczywista, a grzejniki dostępne na rynku, mogą się znacznie różnić między sobą nie tylko estetyką, ale i parametrami pracy.

Eksperci, wykonawcy, a także i projektanci wnętrz chętnie wybierają i polecają grzejniki modernizacyjne Kermi. Nie ma się czemu dziwić, bo to właśnie grzejniki modernizacyjne Kermi dostępne są w wielu wariantach, konfiguracjach, dzięki czemu tak łatwo jest je dopasować do danych przyłączy – nawet tych starszych. Dopasowanie ma w tym przypadku kluczowe znacznie, ponieważ oznacza szybką i bezproblemową wymianę grzejnika przez instalatora, bez konieczności wykonania prac murarskich i malarskich.

Warto wspomnieć także o tym, że żadna inna renowacja nie oznacza takich oszczędności, jak modernizacja systemu grzewczego. Dzięki wymianie starych kaloryferów na nowe marki Kermi można nie tylko zmniejszyć wydatki związane z ogrzewaniem (nawet o 11% w skali roku!), ale także i ograniczyć emisję szkodliwych substancji do środowiska. Obecnie wiele mówi się o OZE (odnawialne źródła energii), czyli kolektorach słonecznych, pompach ciepła, które bez wątpienia są dobrym kierunkiem i nurtem przyszłości. Jednocześnie należy wspomnieć o tym, że z pewnością dużo szybciej zwróci się inwestycja w nowoczesne i wydajne grzejniki.

Przeliczenie mocy grzejnika – jak to zrobić?

Jedną z kluczowych kwestii jest właściwy dobór mocy grzejnika. Przeliczanie mocy grzejnika żeliwnego na grzejnik płytowy nie jest skomplikowaną operacją, ale najlepiej zlecić to fachowemu doradcy. Tylko wtedy mamy gwarancję, że grzejnik będzie właściwie dobrany do zapotrzebowania na ciepło w pomieszczeniu. W przypadku wymiany / zamiany grzejnika żeliwnego na płytowy należy wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Do najważniejszych należy temperatura czynnika grzewczego, tzn. co zasila grzejnik.

Czy jest to sieć miejska, czy prywatna grzewcza instalacja domowa. Po określeniu temperatury „zasilania i powrotu”, należy ustalić obecne zapotrzebowanie pomieszczeń na moc grzewczą. Dlaczego obecne? Otóż jeśli budynek, pomieszczenia ogrzewane były dotychczas grzejnikami żeliwnymi, oznacza to zazwyczaj, że obiekt nie został wybudowany w nowej technologii.

Producent grzejników KERMI zbudował kalkulator mocy grzejnika, w którym wpisujemy dane niezbędne do doboru właściwego grzejnika. Jednym z kluczowych parametrów jest rok budowy budynku. W kalkulatorze doboru grzejnika dostępne są 4 zakresy; „przed 1995, 1995-2008, 2008-2017, oraz wybudowane po 2018 roku”. Kolejne parametry dotyczą tego czy mocy cieplna będzie dobierana dla kubatury, powierzchni w m2, czy wg wydajności.

Należy potwierdzić również czy grzejniki sterowane będą zaworem termostatycznym, czy tylko regulacyjnym. Podajemy wysokość pomieszczenia oraz żądaną temperaturę w pomieszczeniu (zazwyczaj jest to 20⁰C). Na podstawie wprowadzonych danych następuje przeliczenie mocy grzejnika. Ten swoisty kalkulator mocy grzejnika określa nam moc grzejnika wyrażoną w jednostce Wat „W/m2 lub W/m3” niezbędną dla ogrzania i utrzymania zadanej temperatury w pomieszczeniu. Przykład opisany został poniżej;

Dane wyjściowe; temperatura zasilania/powrotu 70/55 ⁰C, temperatura w pomieszczeniu 20⁰C, budynek wybudowany po roku 2018, powierzchnia 20m2, wysokość pomieszczenia 2,6m, zastosowany zawór termostatyczny. Kalkulator na podstawie wprowadzonych danych określił szacunkowe zapotrzebowanie na moc grzewczą w danym pomieszczeniu na 1311W. Dla tego parametru mocy kalkulator jednocześnie sugeruje które grzejniki można wybrać w zależności od ich wymiarów. Przykładowo dla grzejnika modernizacyjnego będą to modele; FKO 12D 954 × 900 (1288W), lub FKO 12D 954 × 1000 (1431W), FKO 22D 954 × 700 (1294W), FKO 33D 954 × 500. Jak widać kalkulator, tak typuje gabaryty grzejnika, aby odchylenie od zadanej mocy nie przekraczało 10%. Oczywiście w przypadku gdy mamy do czynienia z grzejnikiem o rozstawie 500 mm (wysokość całkowita 554 mm), system sugeruje odpowiednio dłuższe grzejniki. Przykład; FKO 12D 554 × 1400 (1296W), FKO 22D 554 × 1000 (1257W) lub 554 × 1100 (1382W), FKO 33D 554 × 700 (1184W) lub 554 × 800 (1353W). Istnieje możliwość wyboru grzejnika o innych gabarytach (dłuższy lub krótszy), ale należy się wówczas liczyć z większym odchyleniem procentowym mocy od tej właściwej. Jeśli natomiast zmienimy którykolwiek z kluczowych parametrów wyjściowych służących do obliczenia szacunkowej mocy grzejnika, kalkulator mocy grzejnika wylicza nową moc wg, której typuje i podpowiada, jaki grzejniki są możliwe do zastosowania.

Przykład – jeśli zmienimy rok budowy budynku na „wybudowany w latach 2008-2017” to nie zmieniając pozostałych parametrów, system automatycznie podaje szacunkową moc 1725W. Różnica jak widać, jest istotna, a niedopilnowanie tych szczegółów przy wprowadzaniu danych do kalkulatora może skutkować przewymiarowaniem grzejnika, niewłaściwą pracą całego systemu grzewczego, utratą komfortu cieplnego, oraz zbędnym wydatkiem. Najczęściej wymieniane są grzejniki w budynkach, blokach, będące w zasobach spółdzielni, wspólnot mieszkaniowych. Tam sytuacja wygląda tak, że przed wymianą grzejnika należy zgłosić się do administracji z wnioskiem o pozwolenie na wymianę grzejnika. Na tym etapie wydawana jest decyzja, w której administracja podaje wszystkie kluczowe dane jak temperatura zasilania oraz moc grzewcza, jaką powinien generować grzejnik dla poszczególnych pomieszczeń / pokoi.

Na tej podstawie sprzedawca jest w stanie zaoferować właściwy grzejnik. Rozwiązanie to jest najlepsze z punktu widzenia lokatora, ponieważ zwalnia go z odpowiedzialności za właściwy dobór grzejnika. Niemniej jednak należy upewnić się, czy administracja uwzględniła wszystkie współczynniki korygujące jak modernizacja termiczna budynku, która na przestrzeni ostatniej dekady została przeprowadzona i trwa w większości tego typu obiektów. Modernizacja termiczna budynku polepsza bowiem jego właściwości cieplne, zmniejsza straty w wyniku uciekania ciepła przez nieszczelne ściany, okna, mostki termiczne, itp. Dzięki tym zabiegom moc grzejnika może być niższa podobnie jak cena zakupu.

Innowacyjna technologia therm-x2 stosowana w grzejnikach Kermi

Grzejniki płytowe Kermi zostały wykonane w oparciu o innowacyjną technologię therm-x2, dzięki której użytkowanie grzejnika jest nie tylko bardziej komfortowe, ale i oszczędności związane z ogrzewaniem są wyższe. Dzięki przepływowi szeregowemu przez płyty grzejnika oszczędności wynoszą nawet 11 % w skali roku! Poza tym grzejniki Kermi wytwarzają do 100% więcej ciepła promieniowania. Czas jego nagrzewania jest z kolei aż o 25% krótszy w porównaniu do tradycyjnych grzejników jak i konkurencyjnych grzejników płytowych dostępnych na szerokim rynku.

Wspomniana technologia therm-x2 jest opatentowana i stosowana tylko w grzejnikach Kermi. Rozwiązanie to jest genialne w swojej prostocie, a oznacza w praktyce to, że w pierwszej kolejności nagrzewa się płyta frontowa, następnie dopiero płyta tylna – niższą temperaturą, przekłada się to na zmniejszenie strat ciepła od strony ściany zewnętrznej.

Gdzie kupić korzystnie grzejniki modernizacyjne Kermi?

Jest wiele miejsc, w których można bez problemu otrzymać oryginalne grzejniki Kermi. Nie wszędzie jednak wybór ich jest spory a ceny konkurencyjne. Z tych właśnie względów warto sprawdzić i zapoznać się z ofertą internetowej hurtowni hydraulicznej Proterm z Bydgoszczy! To właśnie tam wybór grzejników modernizacyjnych, płytowych, zaworowych jest ogromny! Poza tym sklep oferuje akcesoria dodatkowe, niezbędne do montażu czy serwisu grzejników.

Korzystając z oferty sklepu hydraulicznego Proterm, możesz liczyć na szybką realizację zamówień, fachowe doradztwo oraz liczne rabaty i bezpieczny transport zamówionych towarów.