Kiedy wystarczy zgłoszenie, a kiedy pozwolenie na budowę – stan prawny na 2021

Planowanie inwestycji budowlanej to oczywiście zawsze będzie spełnienie pewnych wymogów formalnych. Tak czy inaczej musimy się orientować w przepisach. Nie zawsze pamiętamy, że są sytuacje, gdy niepotrzebne jest pozwolenie na budowę, ponieważ wystarczy zgłoszenie.

Czy zawsze możemy postawić domki bez pozwolenia?

Obecnie przede wszystkim wszyscy inwestorzy interesują się nieruchomościami mieszkalnymi. Trudno znaleźć osobę, która chciałaby zamienić mieszkanie w bloku na mały domek jednorodzinny. Zrozumiałe, więc jest, że wiele osób interesuje się tematem takim jak domki bez pozwolenia, szczególnie z uwagi na zapowiadane przez rządzących zmiany. Teraz już jednak prawo obowiązujące w Polsce daje nam wiele możliwości inwestycyjnych. Wcześniej wymagane pozwolenie na budowę, które trzeba było uzyskać od odpowiedniego urzędu. W wielu sytuacjach wystarczy, więc tylko zgłoszenie, a szczególnie dotyczy to domów jednorodzinnych. Najprościej mówiąc, zgłosić taką inwestycję można w sytuacji, gdy chodzi o nieruchomość zabudowie wolnostojącej. Obszar oddziaływania takiego domu musi się mieścić w całości na obszarze, który jest przewidywany w projekcie. Aby uściślić, obszar oddziaływania to będzie po prostu działka, na której ma być realizowana zabudowa, ale także zagospodarowanie terenu wokół domu albo domku letniskowego. Wtedy, więc domki bez pozwolenia są możliwe.

Kto określa obszar oddziaływania?

Warto zauważyć, że sporo się zmieniło już w przepisach dotyczących tego, kto konkretnie będzie określać obszar oddziaływania. Wcześniej obowiązek taki był nałożony na organa administracji architektoniczno-budowlanej. Aktualnie jednak, po zmianie prawa, obszar oddziaływania określa projektant, czyli architekt. Naturalnie, jeżeli staramy się o takie domki bez pozwolenia i wszystko już zostało określone przez doświadczonego projektanta, to odpowiednie organy administracji mogą też sprawdzić całą inwestycję. Trzeba więc brać pod uwagę ewentualne kontrole. Projektant, więc wcześniej musi bardzo szczegółowo na podstawie przepisów dokonać profesjonalnej analizy. Musi stwierdzić czy inwestycja swoimi parametrami, a także lokalizacją będzie miała wpływ na działki sąsiadujące. Tu oczywiście chodzi także o sąsiednią zabudowę, czyli na przykład domy sąsiadów. W przypadku zaś inwestycji, gdy potrzebne jest pozwolenie, chodzi budowę budynków jednorodzinnych i w zabudowie bliźniaczej lub szeregowej. Dotyczy to także nieruchomości, przy których obszar oddziaływania będzie wychodzić poza teren inwestycji.