Kradzież z włamaniem – jak postępować?

Mężczyzna patrzy na mieszkanie po kradzieży z włamaniem

Wracasz do mieszkania po urlopie lub dłuższej wizycie u rodziny. Masz ochotę zanurzyć się w ulubionym fotelu i po prostu zrelaksować się w domowym zaciszu. Zamiast tego odkrywasz, że Twoje mieszkanie zostało okradzione. Trudno o większy szok dla właściciela, dlatego wiele osób w takiej sytuacji nie wie, jak się zachować. Tymczasem kradzież z włamaniem może przytrafić się każdemu –warto więc na wszelki wypadek wiedzieć, co zrobić.

Z tekstu dowiesz się:

  • dlaczego należy zachować ostrożność podczas wchodzenia do mieszkania po włamaniu,
  • czego będziesz potrzebować, aby zgłosić włamanie na policję,
  • co zrobić w przypadku kradzieży karty bankomatowej podczas włamania.

W wielu kwestiach związanych z włamaniem do domu będzie liczył się czas Twojej reakcji. Szybkie zgłoszenie sprawy na policję daje większą szansę na złapanie złodzieja, a niezwłoczne zastrzeżenie w przypadku kradzieży karty bankomatowej pomoże Ci ochronić oszczędności na koncie.

Pierwsza reakcja w przypadku kradzieży z włamaniem

Jeśli wrócisz do domu i zauważysz, że zamek w drzwiach jest wyłamany lub naruszony – nie wchodź do środka bez przygotowania! Włamywacz może ciągle tam być, więc grozi Ci niebezpieczeństwo. Najlepiej będzie, jeśli od razu zawiadomisz policję i dopiero wraz z funkcjonariuszami wejdziesz do mieszkania.

Jeżeli z kolei dopiero po wejściu do domu zauważysz, że kradzież miała miejsce, również od razu wezwij policję. Postaraj się niczego nie przestawiać, aby nie utrudniać funkcjonariuszom pracy.

Oględziny po kradzieży z włamaniem

Po zakończeniu działań policji w mieszkaniu możesz zacząć porządkować swoje rzeczy. Podczas sprzątania dokładnie sprawdź, co zostało ukradzione. Precyzyjnie wypisz i opisz wszystkie cenne przedmioty, które zginęły, a następnie przekaż informacje służbom. Niestety, nie ma pewności, że odzyskasz stracone rzeczy – ale mimo to warto stworzyć ich listę, chociażby w celu przedstawienia jej firmie ubezpieczeniowej (jeśli mieszkanie lub poszczególne przedmioty były ubezpieczone).

Włamanie do domu a kradzież karty bankomatowej i innych dokumentów

Jeśli wśród skradzionych rzeczy była karta bankomatowa, niezwłocznie ją zastrzeż. To jedyny sposób, aby powstrzymać złodzieja przed przywłaszczeniem sobie Twoich oszczędności. Jednym z najszybszych sposobów jest telefon do Systemu Zastrzegania Kart Zastrzegam.pl. To darmowa infolinia stworzona przez Związek Banków Polskich. Wystarczy, że wybierzesz numer (+48) 828 828 828 i wypowiesz nazwę swojego banku. System połączy Cię z odpowiednim konsultantem, któremu będziesz mógł zgłosić kradzież karty bankomatowej i zlecić jej zastrzeżenie.

Zauważyłeś, że wśród dokumentów brakuje dowodu osobistego czy paszportu, który zostawiłeś w domu? Zgłoś to jak najszybciej w urzędzie gminy lub na policji. Możesz to zrobić także przez internet, jeżeli wcześniej aktywowałeś odpowiednią usługę systemu Dokumenty Zastrzeżone, prowadzonego przez Związek Banków Polskich (zrobisz to na stronie www.bik.pl). Dzięki zastrzeżeniu Twoje dokumenty, nawet jeśli trafiły w niepowołane ręce, staną się dla przestępców bezużyteczne.

Wiesz już, jak postępować w przypadku kradzieży z włamaniem. Pamiętaj, że możesz zrobić naprawdę dużo, aby zapobiec takiej sytuacji i jej konsekwencjom. Zainwestuj w dobrej jakości drzwi antywłamaniowe, solidne okna i wytrzymałe zamki. Przemyśl kwestię zamontowania kamer i alarmu. Postaraj się nie trzymać cennych rzeczy w domu, a jeśli to niemożliwe – koniecznie zdecyduj się na ubezpieczenie od włamania i kradzieży. Dzięki temu będziesz spać spokojniej!