Kryteria wyboru firmy księgowej. Na co zwrócić uwagę?

Księgowość to jeden z najważniejszych działów każdej firmy, który decyduje o jej prawidłowym działaniu. Firm księgowych funkcjonuje wiele, jednak nie każda z nich będzie w stanie sprawnie i lojalnie prowadzić rachunki danej instytucji. Przy wyborze firmy księgowej trzeba zwrócić uwagę na kilka aspektów. Zatem czym kierować się przy poszukiwaniu odpowiedniej firmy księgowej?

Wiedza i doświadczenie

Najważniejsze w pracy biura rachunkowego jest to, aby spełniało dwa warunki jednocześnie: pracownicy muszą posiadać odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Od 2014 roku usługi księgowe mogą być wykonywane przez każdego, nawet bez wykształcenia kierunkowego. Z tego powodu warto także zwrócić uwagę na to, czy wybrane biuro księgowe współpracuje lub zatrudnia księgowych, którzy posiadają tzw. licencję Ministra Finansów. Jest to certyfikat księgowy, który potwierdza, że usługi są wykonywane przez specjalistę, a nie przypadkową osobę.

Kompleksowe usługi

Jak mówi księgowy z biura rachunkowego ZARZĄDZANIE BIZNES FINANSE: Prawo podatkowe i przepisy w zakresie rachunkowości czy innych gałęzi prawa stale się zmieniają. Z tego powodu bardzo istotne jest, aby księgowy stale pogłębiał swoją wiedzę i analizował wchodzące w życie zmiany. Nie bez znaczenia jest również to, czy firma współpracuje z prawnikami, którzy mają doświadczenie w takich dziedzinach, jak doradztwo podatkowe, prawo pracy lub prawo gospodarcze.

Bezpośredni kontakt

Na rynku funkcjonuje wiele firm księgowych, które oferują wykonywanie usług online. Wbrew pozorom, może to jednak nie być tak wygodne rozwiązanie. W tak istotnej dziedzinie firmy, jaką jest księgowość, bardzo ważny jest kontakt z osobą prowadzącą finanse firmy.

Bezpieczeństwo i minimalne ryzyko

Obsługa finansowa, prowadzenie księgowości i optymalizacja podatkowa wiążą się z ryzykiem błędu i konsekwencji w czułym dla klienta zakresie, który dotyczy jego finansów. Z tego powodu warto zwracać uwagę na doświadczenie księgowych pracujących w biurze księgowym. Istotne jest także, aby firma zapewniała klientom odpowiednie ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej.

Niska cena

Podobnie jak w innych dziedzinach życia, klienci poszukują firm księgowych, które oferują najtańsze usługi. Co prawda, wysokość stawki miesięcznej jest istotna z pewnego punktu widzenia, jednak nie powinna być jedynym wyznacznikiem przy wyborze biura księgowego. Może się bowiem okazać, że w zamian za niską cenę otrzymamy niższej jakości usługi księgowe.