Kurs Wina lektura obowiązkowa?

Poznając świat wina natrafiamy na moment kiedy bez przewodnika ani rusz. I nie dlatego, że bez takiej pomocy się zgubimy. Nie. Chodzi raczej o to, że rośnie w nas poczucie, że bez przewodnika nie poznamy tego, co naprawdę warto poznać.

Jedną z bardziej popularnych i kompleksowych pozycji jest Kurs wina WINO Kevina Zarlyego.

Cena: różnie od 70 PLN za poprzednie wydania do 98 PLN za ostatnie z dodatkiem o Polskich winach na stronie wydawcy. Warto poszukać w sklepach i na allegro.

Legandarna już praca Kevina Zraly’ego „Wino kurs wiedzy” jest książką inną niż wszystkie. Jest dobrze zaprojektowanym i przyjaznym w użyciu kompletnym kursem wiedzy winiarskiej, którego walory doceniają zarówno początkujący, jak i prawdziwi eksperci.Kurs Wina lektura obowiązkowa

Autor, posługując się błyskotliwym i lekkim językiem przeprowadza Czytelnika-„kursanta” od kraju do kraju, z jednego regionu do innego regionu, od producenta do producenta. Dokonuje przeglądu najważniejszych, usystematyzowanych wiadomości pozwalających uzupełnić wiedzę, zrozumieć istotę i poddać się magii wina.

Dzięki doskonale poprowadzonemu wykładowi dowiadujemy się o różnicach pomiędzy Burgundią i Bordeaux, odmiennościach Pinot Noir i Cabernet Sauvignon, różnorodności win Nowego i Starego świata.

Książka proponuje wyprawę w poszukiwaniu najlepszych roczników win z Kalifornii, Francji, Włoch, Chile… Autor wspomina także o mniej znanych w Polsce producentach z Niemiec, Oregonu czy Argentyny.

Najnowsza edycja książki wzbogacona została o aneks dotyczący win polskich autorstwa Wojciecha Bońkowskiego.

Nie zapominając o istotnych wiadomościach z zakresu fizjologii smaku i powonienia, Autor podpowiada jakie dania komponują się idealnie z Chardonnay czy Pinot Grigio, wskazuje na nowe przeboje na rynku wina takie jak chilijski Cabernet Sauvignon, a także odkrywa tajniki wyboru najlepszego szampana, sherry czy porto.

Dziesiątki kolorowych ilustracji, etykiet, map i pięknych fotografii towarzyszą błyskotliwemu opisowi świata wina, a każdy ze starannie zaprojektowanych wykładów kończy się krótkim testem, który pozwala na samodzielną ocenę stopnia przyswojenia wiedzy.

W 1985 r. ukazała się w USA pierwsza edycja książki Complete Wine Course. Od samego początku zdobyła wielką popularność i bardzo długo była bestsellerem na liście publikacji o tematyce winiarskiej. Od tamtego czasu sprzedano ponad 3 miliony egzemplarzy tej wznawianej i wzbogacanej co roku książki. Ukazała się ona również w Polsce w 1999 roku, pod tytułem „Wino. Pełny wykład”. We wrześniu 2009 roku ukazała się w USA jubileuszowa, 25. edycja książki Kevina Zraly’ego

Historia tej unikalnej publikacji zaczyna się w Polsce od nowa. 29 października 2009 roku na rynku polskim, równolegle z wydaniem amerykańskim, ukazało się nowe wydanie książki Kevina Zraly’ego „Kurs wiedzy o winie” – edycja 2010. Najnowsze wydanie książki zostało odświeżone i zrewidowane oraz uzupełnione o dodatek o polskim winie

Kevin Zraly jest jednym z najbardziej znanych w USA wykładowców krzewiących wiedzę o winie i pracujących przez całe swoje życie zawodowe nad upowszechnieniem kultury picia wina. Jest także cenionym publicystą współpracującym z takimi pismami jak: The New York Times, People, The Wall Street Journal, USA Today, GQ czy Newsweek.

Kevin Zraly jest twórcą i wykładowcą legendarnej szkoły wiedzy o winie Windows on the World Wine School, którą prowadzi od 30 lat. Kursy organizowane są cyklicznie w siedzibie szkoły na Times Square w Nowym Jorku i cieszą się ogromnym powodzeniem. Do dziś ukończyło je ok. 20 tysięcy absolwentów.

Swą wiedzę i doświadczenie zdobywał pracując przez 25 lat jako naczelny sommelier w słynnej i unikalnej restauracji Windows on the World znajdującej się do tragedii 11 września 2001 roku na szczycie nowojorskiego World Trade Center. Restauracja biła rekordy sprzedaży gatunkowego wina w USA oferując 14 tysięcy gatunków trunku i sprzedając ponad 10 tysięcy butelek wina miesięcznie.

Zdobywca wielu nagród i wyróżnień branżowych, między innymi w 2006 roku nagrody Wine Literary Award. Za swoje osiągnięcia zawodowe otrzymał wyróżnienie Lifetime Achievement Award 2002 nadawane przez Europejską Radę Wina (European Wine Council). Otrzymał także nagrodę im. Jamesa Beard’a, Award for Wine and Spirits Professional of the Year. Jest członkiem szeregu stowarzyszeń i komitetów branżowych, a także wraz z Robertem Parkerem twórcą Programu Certyfikacji Wiedzy o Winie.