Letniskowe domki ogrodowe – wymarzone wakacje na swoim

domki-ogrodowe

Szukanie odpowiedniego domku ogrodowego, wcale nie jest łatwe. Należy zwrócić uwagę na wiele czynników, a tanio nie zawsze oznacza dobrze. Na rynku dostępny jest cały szereg modeli domków, które różnią się kształtem, materiałem i sposobem wykonania. Jak wybrać ten idealny? Podpowiadamy!

Domki ogrodowe – doskonały pomysł na lato

Każdy właściciel działki, marzy o domku ogrodowym, w którym spędzi przyjemne chwile w otoczeniu przyrody. Nie ważne, czy domek będzie służył jedynie na weekendowe wypady, czy na dłuższy pobyt, ważne aby spełniał wymagania wszystkich użytkowników i nie wymagał zbyt wiele zachodu. Przed dokonaniem wyboru, koniecznie należy wziąć pod uwagę wymiary działki, tak aby domek nie zajmował całej jej powierzchni. Jeśli dysponujemy dużym terenem, to można pokusić się o zakup domku z kilkoma sypialniami, jeśli jednak ziemi jest niedużo, to domek powinien być odpowiednio mniejszy.

Domki ogrodowe mogą być wykonane z drewna – to najbardziej popularna opcja. Jest wytrzymała, estetyczna i funkcjonalna. Drewniane domki wymagają jednak impregnacji, która powinna być powtarzana co kilka lat. Wystarczy usunąć starą warstwę lakieru i zabezpieczyć domek nowym preparatem. Ważne jest także przygotowanie miejsca na domek. Musi on stanąć na różnej, suchej i stabilnej powierzchni. Najlepsza do tego celu będzie wylewka betonowa, która zapewni trwałość całej konstrukcji. Podłoga będzie chroniona przed wilgocią, a cały domek nie zniszczy się po dwóch czy trzech sezonach.

Jaki domek ogrodowy wybrać, by służył przez długie lata?

Wybierając domki ogrodowe należy wziąć pod uwagę całą konstrukcję, w tym także dach. Jeśli domek wykonany jest w całości z drewna, to koniecznie trzeba sprawdzić konstrukcję dachu. Musi być odpowiednio zabezpieczony przed deszczem i wilgocią. Może to być klasyczna, gruba papa albo pokrycie z gontu, które jest eleganckie, ale często więcej kosztuje.

Drzwi do domku ogrodowego powinny być szerokie i stabilnie osadzone, aby łatwo było z nich korzystać. Podłoga musi być równa i ułożona równo z powierzchnią podmurówki. Jeszcze okna, poprawiają wentylację wewnątrz domku, co jest niezwykle istotne podczas letnich miesięcy, jednakże powinny być dość szczelne, aby zabezpieczyć wnętrze przed chłodem, wiatrem i wilgocią.