Modny minimalizm – dom w japońskim stylu

Orientalnie, modnie, estetycznie… Planujesz kupić nowe mieszkanie albo wyremontować aktualne? Chcesz, żeby właśnie takie było? Szukasz idealnego stylu, dzięki któremu będziesz w stanie pogodzić potrzebę porządku i ładu z pełną wygodą? I ważnym aspektem jest dla Ciebie oszczędność miejsca, pełny minimalizm oraz brak gratów w mieszkaniu w kilka miesięcy po remoncie? Jeśli choć na jedno pytanie jesteś w stanie odpowiedzieć twierdząco – nic nie stoi na przeszkodzie, by inspiracji szukać w kulturze japońskiej. W końcu Japończycy znani są na całym świecie jako mistrzowie w urządzaniu swoich mieszkań w wygodny, a zarazem estetyczny sposób. Nawet tych bardzo ciasnych. A dom w japońskim stylu już od jakiegoś czasu staje się ikoną mody w świecie architektury!

Przede wszystkim: zen

Niechęć do zbytku, dostrzeganie piękna w rzeczach niepozornych oraz szacunek dla przyrody to podstawowe zasady urządzania wnętrz wywodzące się z filozofii zen. Wnętrze w japońskim stylu przesiąknięte jest filozofią orientalnej Japonii. Styl wywodzący się z Kraju Kwitnącej Wiśni to ciągłe poszukiwanie harmonii i ładu. Styl japoński to prostota i minimalizm wnętrz, jednak samo zaplanowanie wyglądu mieszkania w owym stylu z pewnością nie jest banalnie proste. Aranżacja pokoi to wyjątkowa dbałość o detale, dlatego wszystko musi być starannie zaplanowane.

Geometryczna doskonałość

Japończycy są zafascynowani prostymi, geometrycznymi kształtami, takimi jak kwadrat, prostokąt czy koło – toteż przy wyborze mebli najlepiej szukać form ascetycznych i bez zbędnych ozdób. Matematycznie precyzyjne kształty sprawdzają się w tym przypadku w stu procentach. Podobnymi zasadami należy kierować się przy wyborze kolorystyki. Głównymi kolorami w pokojach powinny być odcienie brązu, beżu, bieli i czerni.

Przywiązanie do natury

Natura ma jedno z pierwszych, o ile nie najważniejszych miejsc w hierarchii japońskiej kultury. I to przejawia się nie tylko w skromnych, ascetycznych elementach, które najczęściej zawierają w sobie gałązkę wiśni lub inne motywy kwietne. Chodzi tu przede wszystkim o materiały wykorzystywane przy urządzaniu mieszkania. W stylu japońskim króluje drewno, bambus zastępuje tworzywa sztuczne, zaś wszelkie naturalne tkaniny wykorzystywane są do ozdób i mebli. Naturalne drewno lub stelaż z prostych desek są idealnym materiałem na podłogę. Nie należy ukrywać drewna pod grubą warstwą farby – można przecież zastąpić ją matowym lakierem, który perfekcyjnie podkreśli naturalny charakter mieszkania. Warto unikać w pomieszczeniach ostrego, rozproszonego światła i lamp sufitowych. Japończycy stosują nastrojowe oświetlenie, opierające się na wykorzystywaniu światła słonecznego w dzień i zapalaniu świec oraz lampionów wieczorem.