Na czym polega badanie szyjki macicy w ciąży?

na-czym-polega-badanie-szyjki-macicy-w-ciazy

Szyjka macicy to wąski kanał łączący trzon macicy z pochwą. Ma ogromne znaczenie w trakcie ciąży, kiedy chroni płód przed infekcjami, a jej prawidłowe funkcjonowanie jest kluczowe dla przebiegu ciąży i porodu. Każda kobieta, która spodziewa się dziecka, powinna regularnie odwiedzać ginekologa. Lekarz wykonuje niezbędne badania, a jednym z nich jest ocena stanu szyjki macicy.

Jaką funkcję pełni szyjka macicy u kobiet w ciąży?

Gdy dojdzie do zapłodnienia, szyjka macicy staje się twarda, wydłuża się i zasklepia za pomocą tzw. czopu śluzowego. W ten sposób zamyka dojście do macicy, chroniąc zapłodnione jajeczko, a następnie rozwijający się płód. Przez kolejne miesiące ciąży stanowi barierę między płodem a pochwą kobiety – stopniowo jednak podlega przekształceniom, przygotowując się do porodu. Im bliżej porodu, tym bardziej miękka i rozpulchniona staje się szyjka macicy, a tuż przed porodem, zaczyna się skracać oraz rozwierać, docelowo osiągając ok. 10 cm.

Zbyt wczesne skracanie i rozwieranie szyjki macicy może doprowadzić do poronienia lub przedwczesnego porodu. Dlatego tak ważne jest regularne badanie szyjki macicy, które pozwala ocenić jej stan i odpowiednio zareagować na ewentualne nieprawidłowości. Każda kobieta w ciąży powinna wybrać lekarza prowadzącego, do którego będzie zgłaszać się na wizyty kontrolne. Jednym z polecanych gabinetów dla kobiet w ciąży jest Gabinet Ginekologiczny Dr n. med. Anny Kluz-Kowal.

Jak bada się szyjkę macicy u kobiet w ciąży?

Zbyt szybkie skracanie się szyjki macicy określane jest jako niewydolność szyjki macicy, która może uniemożliwić donoszenie ciąży. Problem ten wykrywa się podczas regularnych badań – skracanie szyjki macicy może przebiegać bezobjawowo. Badanie szyjki macicy można przeprowadzić przy okazji standardowego badania ginekologicznego. Lekarz bada pacjentkę palpacyjnie, tzn. za pomocą palców wprowadzanych do pochwy. Wzrokową ocenę tarczy i kanału szyjki macicy umożliwia z kolei badanie z wykorzystaniem wziernika. W celu przeprowadzenia jeszcze dokładniejszej oceny stanu szyjki macicy wykonuje się USG ginekologiczne oraz tzw. elastografię ultrasonograficzną, która pozwala ocenić elastyczność tkanek w obrębie szyjki macicy. W przypadku, gdy szyjka macicy zacznie się zbyt szybko skracać lub rozwierać lekarz może wdrożyć leczenie farmakologiczne, lub opóźnić ten proces, zakładając specjalny szew lub krążek.