Olejek goździkowy jako produkt o niesamowitych właściwościach leczniczych

Olejek goździkowy (łac. Oleum Caryophyllorum) to naturalny olejek eteryczny, który powstaje w kulistych gruczołkach roślinie o powszechnie znanej nazwie goździkowiec korzenny – pomimo iż jego mniej znana i oficjalna nazwa botaniczna to czapetka pachnąca. Należy ona do rodziny mirtowatych, jest rośliną uprawną, której plantacje znajdują się w wielu krajach o klimacie równikowym oraz rośnie dziko w Indonezji.

Olejek goździkowy – ogólna charakterystyka

Gruczoły wydzielające olejek umiejscowione są na wszystkich częściach goździkowca, jednak najwięcej jest ich w pąkach kwiatowych. Zasuszone pąki kwiatowe bardzo dobrze znane są pod nazwą goździków będących popularną przyprawą. Naturalny olejek eteryczny wysokiej jakości uzyskuje się w wyniku destylacji różowawych pąków kwiatowych parą wodną. Olejki niższej jakości pozyskuje się ze szpulek liści, mają one mniejszą zawartość substancji czynnych oraz często stosowane są do zafałszowania olejku z pąków kwiatowych.

Jaki jest skład naturalnego olejku goździkowego z pąków goździkowca

Najistotniejszym elementem naturalnego olejku goździkowego jest eugenol oraz w nieco mniejszym stopniu jego pochodna – acetyloeugenol. Olejek goździkowy z pąków zawiera około 78-95% tych substancji. Eugenol jest związkiem z grupy terpenów oraz jest odpowiedzialny za najważniejsze właściwości olejku. Przede wszystkim cechuje się on silnym działaniem odkażającym (antyseptycznym), a także miejscowo znieczulającym. Co więcej, w olejku goździkowym zawarte są różne złożone substancje organiczne, m.in. salicylan metylu, który posiada działanie zewnętrznie przeciwbólowe, rozgrzewające w wyniku wywołania przekrwienia skóry oraz przeciwzapalne. Niestety może on zawierać również niewielkie ilości metanolu (alkoholu metylowego), który jest toksyczny dla organizmu ludzkiego. Na szczęście są to nieznaczne ilości, które nie mogą zaszkodzić.

Olejek goździkowy – właściwości

Biorąc pod uwagę silne działanie odkażające, olejek goździkowy od dawna stosowany był w dentystyce jako środek znieczulający i dezynfekujący. Eugenol otrzymywany z olejku eterycznego do dziś wchodzi w skład produktów do dezynfekcji zarówno jamy ustnej, jak i kanałów zębowych. Związek ten jest także obecny w składzie niektórych cementów dentystycznych wykorzystywanych jako czasowe wypełnienie (wraz z tlenkiem cynku). Jako domowy sposób na ból zęba od dawna stosowano żucie goździków bądź bezpośrednie naniesienie niewielkiej porcji olejku na bolące miejsce.

Dodatkowo olejek goździkowy wykazuje właściwości przeciwdziałające bólom mięśni i stawów (zwłaszcza na tle reumatycznym) oraz przy nerwobólach. Nałożony na skórę wywołuje jej przekrwienie oraz rozgrzanie, znieczula, a zawarte w jego składzie substancje wykazują działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Co więcej, działanie olejku goździkowego, po nałożeniu na skórę, łagodzi wszelkiego rodzaju ukąszenia owadów, a także odstrasza insekty.

Dodatkowo olejek goździkowy działa przeciwgrzybiczo, przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwpierwotniakowo, można więc po konsultacji z lekarzem stosować go jako wsparcie dla leczenia różnego rodzaju infekcji skórnych.