Oznaki zbliżającej się menopauzy

Okres przejściowy do menopauzy , znany jako okołomenopauza lub premenoapuse , charakteryzuje się szeregiem zmian w ciele i głowie . Niektóre mogą być nieprzyjemne i trudne do zniesienia. Oto, czego można się spodziewać w tej fazie wahań hormonalnych.

Nieregularne okresy

Zanim rozpocznie się menopauza, cykl menstruacyjny zaczyna wykazywać oznaki zakłócenia . Może stać się znacznie dłuższy lub krótszy niż zwykle i znikać od czasu do czasu. Krwawienie może być bardziej obfite lub lżejsze . Nic dziwnego, że ból przedmiesiączkowy może również ulec pogorszeniu.

Zwiększenie masy ciała

W estrogenowe poziomy opadnięciu insulinooporność spada, metabolizm osłabia i naprężeń rośnie. Wszystkie te czynniki sprzyjają przybieraniu na wadze u kobiet przed menopauzą.

Huśtawki nastroju

Podczas tej fazy możesz stać się bardziej wrażliwy na poziom drażliwości, smutku, niepokoju i stresu . Zmiany nastroju związane z okołomenopauzą i menopauzą są przypisywane fluktuacjom hormonalnym, a w szczególności zaburzeniu równowagi poziomów serotoniny .

Libido i suchość

Gdy produkcja estrogenu lub testosteronu maleje, ściany pochwy stają się cieńsze i mniej smarowane . Wynik: bolesny stosunek i podatność na infekcje. Między innymi te zmiany hormonalne mogą wpływać na libido , które może zwiększać lub zmniejszać.

sen

Te uderzenia gorąca i nocne poty może mieć negatywny wpływ na jakość snu podczas okołomenopauzalnym i menopauzy. Jest to często pogarszane przez stres. Kobiety mogą zatem regularnie cierpieć z powodu zmęczenia i utraty pamięci z powodu złej jakości snu.

Skóra i włosy

Suchość spowodowana fluktuacjami hormonalnymi może dotrzeć do włosów , które łatwiej się łamią, a także do paznokci . Skóra wykazuje najbardziej widoczne zmiany, wraz ze wzrostem zmarszczek , trądziku , wzrostem owłosienia ciała i plam starczych .