Poddasze użytkowe: jakie okna sprawdzą się najlepiej i jak zaadaptować przestrzeń mieszkalną?

Przygotowując się do budowy domu konieczny będzie wybór odpowiedniego projektu, który pozwoli na wybudowanie budynku dostosowanego do potrzeb domowników. Nie zawsze jednak uda się wszystko przewidzieć, a wcześniej zakładana liczba pokoi może okazać się niewystarczająca. W takich sytuacjach dobrze jest wybrać projekt domu z poddaszem użytkowym – sprawdź, jak zaadaptować tę część budynku, by przekształcić ją przestrzeń zdatną do codziennego użytkowania i dowiedz się, na jakie okna warto się zdecydować.

Przystosowanie poddasza użytkowego – na jakie aspekty warto zwrócić uwagę?

Osoby planujące budowę domu jednorodzinnego nie zawsze mogą pozwolić sobie na budynek o dwóch czy nawet trzech kondygnacjach, stąd na popularności zyskują projekty domów z poddaszem użytkowym, które w łatwy sposób można przekształcić na pokój dla dziecka, pracownię lub inne przydatne w danym momencie pomieszczenie. By jednak było to możliwe, projekt poddasza powinien spełniać określone warunki – jego najwyższy punkt powinien mieć przynajmniej 2,5 m wysokości.

Kluczowe jest również zapewnienie odpowiedniej izolacji przegród zewnętrznych – wybrany przez użytkownika materiał będzie umieszczany w skosach dachowych, by zapobiec nadmiernemu nagrzewaniu latem i zbyt silnemu wychładzaniu poddasza w okresie jesienno-zimowym.

Materiały używane do izolacji poddasza użytkowego

Z czego zatem powinna być wykonana izolacja? Częstym wyborem jest wełna mineralna używana do uszczelniania nowych budynków. W przypadku już istniejących domów, w którym użytkownicy planują przekształcić nieużywane dotychczas poddasze, dobrym wyborem może okazać się aplikowana natryskowo pianka pouliretanowa. Drugi ze sposobów pomaga zmniejszyć ryzyko powstawania mostków termicznych mogących powodować powstanie strat ciepła.

Osoby planujące samodzielnie dostosować poddasze powinny jednak zdecydować się na wełnę, głównie ze względu na mniejsze koszty instalacji takiej izolacji.

Okna do poddasza – na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

Zastanawiając się na tym, które okna będą pasować do danego typu poddasza, warto pamiętać, by dobrać takie konstrukcje, przez które wpadać będzie wystarczająco dużo światła. Na ten aspekt wpływa przede wszystkim orientacja okien względem stron świata oraz kąt nachylenia dachu.

To, gdzie powinny znajdować się okna, warto uwzględnić już na etapie projektu, a o tym, jak ważne jest to przy okazji kalkulacji kosztów, można przeczytać w artykule: Jak wyliczyć koszty budowy dachu?

Typy okien montowanych na poddaszach

Przy okazji doboru okien do poddasza warto zwrócić uwagę na kilka aspektów, takich jak materiał wykonania, rodzaju użytych zdobień czy kolor ościeżnicy. Kluczowy jest również sposób otwierania – tutaj można wyróżnić okna dachowe z górnym lub dolnym otwieraniem. Pierwsza z tych opcji dobrze sprawdzi się, gdy próg ościeżnicy będzie na wysokości od 80 do 130 cm. Okna dachowe z dolnym otwieraniem lepiej będą się sprawdzały w sytuacjach, w których dolna krawędź konstrukcji znajdować się będzie na wysokości od 130 do 150 cm.