Podstawowe elementy oprawy pogrzebowej

Ceremonia pogrzebowa to trudne przeżycie dla całej rodziny zmarłego, jednak służy ona upamiętnieniu zmarłej osoby. W jej ostatniej drodze towarzyszą nie tylko członkowie rodziny i znajomi, ale także współpracownicy, czy sąsiedzi. Odpowiednia oprawa uroczystości pogrzebowej pozwala w godny sposób pożegnać zmarłego, a uczestnikom ceremonii ułatwia zmierzenie się z tym trudnym przeżyciem. Jakie elementy możemy zaliczyć do oprawy pogrzebowej?

Trumna i urna

Zdecydowanie najważniejszym i niezbędnym elementem oprawy pogrzebu, w zależności od tego, na jaką formę pochówku się zdecydujemy – jest trumna lub urna. Domy pogrzebowe mają szeroką ofertę, z której możemy wybrać trumny bardzo proste, wykonane z powszechnie dostępnego drewna sosnowego, lub trumny niezwykle eleganckie, wytwarzane z egzotycznych gatunków drewna, np. mahoń. To powoduje, że bez trudu znajdziemy produkt na miarę naszych możliwości finansowych. Coraz częściej decydujemy się jednak na kremację, do której będzie potrzebna urna.

Urny wykonywane są z różnych materiałów oraz w różnych kształtach i rozmiarach. Możemy je zakupić w wielu zakładach pogrzebowych i sklepach z akcesoriami funeralnymi. Mogą być one wykonane z metalu, drewna, kamienia, ceramiki, tworzywa sztucznego, czy szkła. Istnieje także możliwość zamówienia urny według własnego projektu – dowiadujemy się w rozmowie z przedstawicielem z Zakładu Pogrzebowego Anubis z Wrocławia, który świadczy kompleksowe usługi funeralne oraz oferuje szeroki asortyment stylowych urn i trumien.

Mowa pogrzebowa

Jest to rodzaj przemówienia, którego przygotowanie wymaga dużo przemyśleń, refleksji i wyczucia. Mowa pogrzebowa to okazja do wspomnień, podzielenia się osobistymi przeżyciami i refleksjami, przypomnienia wydarzeń związanych ze zmarłą osobą i podkreślenie jej dokonań oraz zasług. Mowa pogrzebowa najczęściej wygłaszana jest podczas nabożeństwa lub tuż po nim. W niektórych przypadkach ma ona miejsce na cmentarzu, w miejscu pochówku zmarłego. Treść mowy pożegnalnej powinna nieść pocieszenie wszystkim uczestnikom uroczystości pogrzebowej oraz być dla nich ukojeniem, miłym wspomnieniem, a zarazem ostatnim pożegnaniem.

Oprawa muzyczna

Oprawa muzyczna towarzyszy niemal każdemu nabożeństwu w kościele katolickim. Muzyka, szczególnie ta wykonywana na żywo sprawia, że pogrzeb zyskuje bardziej podniosły charakter. Wyjątkowo wzruszające są dźwięki płynące ze skrzypiec lub trąbki. Często na pogrzebie pojawia się orkiestra dęta, a śpiew lub odtworzenie ulubionego utworu zmarłej osoby nadają uroczystości jeszcze bardziej osobistego charakteru. W większości kościołów za oprawę muzyczną odpowiadają organiści, ale coraz częściej rodzina zmarłego korzysta z solistów lub całych zespołów, specjalizujących się w muzyce żałobnej. Śpiewy i muzyka bardzo często towarzyszą konduktowi żałobnemu w drodze na cmentarz. Trudno jest sobie wyobrazić ceremonię pogrzebową we Wrocławiu bez nastrojowej muzyki.

Oprawa kwiatowa

Kwiaty w dniu pogrzebu mają szczególne znaczenie, gdyż stanowią analogię kruchości i delikatności ludzkiego życia. Dzięki nim możemy oddać cześć zmarłej osobie i podkreślić podniosłość atmosfery. Wybór kwiatów na pogrzeb to kwestia indywidualna, jednak najczęściej wybierane są kwiaty w odcieniach białych lub kremowych, symbolizujące czystość i spokój. Do najbardziej popularnych elementów oprawy pogrzebowej należą wieńce i wiązanki kwiatów, które są najpierw umieszczane przy trumnie podczas uroczystości pogrzebowej w kościele, a następnie układane na cmentarzu na grobie zmarłego. W dniu pogrzebu kwiatami ozdabia się także wnętrze świątyni lub salę pożegnań.