Pompa ciepła powietrzna – ogrzewanie domu i wody użytkowej

Powietrzna pompa ciepła działa na podobnej zasadzie jak systemy klimatyzacji czy lodówki. Każde z tych urządzeń ma trzy obwody. 1) źródło dolne – tj. skąd pompa pobiera ciepło, 2) obieg chłodzący – tj. zespół elementów i urządzeń, dzięki którym ciepło przekazywane jest ze źródła dolnego do źródła górnego, oraz 3) źródło górne – system grzewczy, np. grzejniki, ogrzewanie podłogowe, ciepła woda użytkowa.

Zasada działania pompy ciepła powietrznej jest bardzo prosta i opiera się na 3 zjawiskach fizycznych powszechnie występujących w życiu codziennym: parowaniu, sprężaniu i kondensacji. Podczas procesu parowania (parownika) czynnik chłodniczy pobiera ciepło z otoczenia – w tym przypadku powietrza zewnętrznego.

Należy pamiętać, że czynniki chłodnicze są zdolne do parowania w bardzo niskich temperaturach (nawet przy -20°C). Po odparowaniu czynnik chłodniczy zgromadził energię, ale temperatura gazu jest zbyt niska, aby przekazać tę energię bezpośrednio do systemu grzewczego.

Pompa ciepła powietrzna a ogrzewanie budynków

Aby efektywnie ogrzać budynek, należy podnieść temperaturę gazu w układzie chłodzenia. Do tego celu wykorzystywana jest sprężarka pompy ciepła. Podczas sprężania wzrasta ciśnienie i temperatura gazu. Pod wysokim ciśnieniem iw wysokich temperaturach gaz wędruje do skraplacza (kondensacji), gdzie ciepło jest przekazywane do systemu grzewczego. Następnie zawór rozprężny obniża ciśnienie skroplonego czynnika chłodniczego, podczas gdy do parownika podawana jest odpowiednia ilość czynnika chłodniczego, po czym cały proces się powtarza.

Ile prądu pobiera/zużywa pompa ciepła powietrzna?

Zużycie energii przez pompę ciepła zależy od wielu czynników, z których najważniejsze to rzeczywiste zapotrzebowanie na ciepło budynku, temperatura systemu grzewczego, ilość zużytej ciepłej wody użytkowej, temperatura zewnętrzna oraz poprawna instalacja cały system grzewczy. Dobrym rozwiązaniem jest fotowoltaika, która stanowi świetne połączenie z powietrzną pompą ciepła.

Pompa ciepła powietrzna – zasada doboru

Istotne jest, aby pompa ciepła była odpowiednio dobrana do konkretnego systemu i preferencji użytkownika. Podstawą doboru modelu (mocy) pompy jest znajomość zapotrzebowania budynku na energię efektywną lub moc w projektowanej temperaturze (np. -20°C) oraz ilość ciepłej wody użytkowej. Jednak to nie wszystko, czego potrzebujesz, aby wybrać odpowiednią. Pompa ciepła powietrzna to doskonały wybór, niemniej wypada zatrudnić firmę, która pomoże dobrać odpowiednią moc oraz produkty do Twojej nieruchomości.

Należy wziąć pod uwagę następujące parametry

– temperatura systemu grzewczego,

– temperaturę jaką chcesz mieć w swoim domu,

– posiadanie kontroli strefowej w pokojach,

– wielkość sobolowych odbiorników ciepłej wody, m.in. duża słuchawka prysznicowa,

– oraz potrzeby w zakresie ogrzewania i ewentualnie chłodzenia w budynku.

Bardzo ważne jest określenie powyższych szczegółów, aby dobrać odpowiednią pompę ciepła i cieszyć się komfortem domowego systemu grzewczego oraz niskimi rachunkami za ogrzewanie. Masz pytania? Porozmawiaj z ekspertem z Promika Solar.

www.promika-solar.pl