Poznaj waluty najważniejsze dla światowej gospodarki

euro-dolary

Kurs waluty ma spore znaczenie dla gospodarki kraju, w którym dana waluta jest używana – diagnozuje bowiem perspektywy rozwoju sytuacji gospodarczej. A które waluty są uznawane za najważniejsze dla gospodarki światowej? Sprawdźmy.

Jakie czynniki decydują o sile waluty?

Zmiany, które zachodzą na rynku walutowym są nierzadko nagłe, a bywają nawet nieprzewidywalne. Jednak najsilniejsze jednostki pieniężne, znajdujące się w ścisłej czołówce, prezentują się zawsze stabilnie. Dlaczego? Co decyduje o silnej pozycji danej waluty? Czynników jest kilka.

Jasne jest, że każda waluta obecna na rynku jest różnie wyceniana – to podstawa, na której oceniamy, że jedne z nich postrzegamy jako „silne”, natomiast inne jako słabe. Czynników decydujących o sile konkretnej waluty jest kilka; przede wszystkim trzeba wymienić wysokość stóp procentowych, wartość PKB, różnice w stosunku importu do eksportu towarów i usług. Oprócz tego znaczenie mają sytuacja ekonomiczna i polityczna kraju, w którym obowiązuje dana waluta oraz sytuację międzynarodową. Te ostatnie szczególnie pilnie obserwują osoby, które inwestują kapitał w walutach egzotycznych. – tłumaczy nasz ekspert, przedstawiciel najstarszego kantoru wymiany walut we Wrocławiu, Kantoru CENT.

Pięć najmocniejszych światowych walut

„Wielką piątkę” wśród walut stanowią obecnie:

  • EUR/euro kurs euro w okresie załamania gospodarczego osłabił się względem dolara, jednak emitowana przez Europejski Bank Centralny jednostka pieniężna wspólna dla wielu krajów UE wciąż jest ważnym graczem na Forex.
  • USD/dolar amerykański – od lat uważany za jedną z najsilniejszych światowych walut. Co ważne, dolarem można płacić w większości krajów akceptujących go jako tzw. walutę w obrocie turystycznym. Nic nie wskazuje na to, by jego pozycja mogła się drastycznie zmienić w najbliższym czasie.
  • CHF/frank szwajcarski – kilka lat temu uchodził za walutę najmocniejszą, dziś wciąż zajmuje silną pozycję. Eksperci uważają go za walutę stabilną, której kurs nie podlega nagłym wahaniom. Dla inwestorów jest on, podobnie jak złoto, „bezpieczną przystanią”, gdy warunki rynków finansowych są niepewne.
  • GBP/funt szterling – Brexit swoje zrobił, ale mimo to, funt szterling wciąż zajmuje miejsce w czołówce ważnych walut świata i, choć nie tak chętnie jak niegdyś – w portfelach licznych inwestorów.
  • JPY/jen japoński – ci, którzy śledzą zmiany w kursach, mogli zauważyć, że ostatnio pozycja jena w stosunku do polskiego złotego umocniła się. Przyczyn takiej sytuacji należy szukać w stabilnej gospodarce Japonii. Japonia jest ponadto silnie powiązana z innymi krajami regionu.