Praca przed komputerem – jak zadbać o swoje zdrowie?

Duża grupa osób pracuje dziś w biurach, gdzie przez minimum osiem godzin siedzą przy biurkach i pracują z monitorami ekranowymi. Taki tryb życia bardzo negatywnie odbija się na wzroku, stanie kręgosłupa, czy układzie krwionośnym. Jak wspomóc swój organizm, aby zminimalizować negatywne skutki pracy siedzącej?

Zadbaj o swój kręgosłup

Najbardziej w kość dostaje oczywiście kręgosłup, który nie powinien znajdować się w takiej pozycji przez wiele godzin dziennie. Bardzo ważne jest więc, aby w trakcie pracy przyjmować odpowiednią pozycję ciała. Kręgosłup musi być wyprostowany, podobnie jak szyja. Istotna jest odpowiednia wysokość monitora ekranowego, jak również podnóżek, czy podłokietnik. Rolą pracodawcy jest zapewnienie najlepszych możliwych warunków, jednak wiele firm oferuje swoim pracownikom zaledwie minimum.

Pracując w trybie siedzącym trzeba robić sobie co godzinę przerwę, aby wstać i rozprostować plecy. Najlepiej wstawać od biurka, kiedy to tylko możliwe – do drukarki, czy w innym celu. Można też raz na jakiś czas wykonać kilka ćwiczeń rozluźniających, dzięki którym mięśnie przestaną być napięte i bolesne. W wolnym czasie również trzeba dbać o kondycję swojego kręgosłupa, ćwicząc lub pływając.

Wspomóż swój wzrok

Praca przy monitorze ekranowym ma bardzo negatywny wpływ na wzrok. Często pojawia się suchość oka, jego pieczenie, swędzenie, czy zaczerwienienie. Poza tym, spora grupa pracowników biurowych uskarża się również, że regularnie traci wzrok. Na pewno dobrym rozwiązaniem jest zakup okularów, które posiadają specjalną powłokę antyrefleksyjną, odbijającą światło monitora. W trakcie przerwy od pracy, trzeba odejść od komputera i ćwiczyć mięśnie gałki ocznej, aby nie uległy osłabieniu. Warto więc patrzeć w dal przez okno i skupiać wzrok na drzewach, czy budynkach.

Kiedy oczy cierpią, trzeba je również wspomagać. Zawsze warto mieć przy sobie krople nawilżające, które redukują podrażnienia i poprawiają jakość widzenia. Osoby stosujące soczewki kontaktowe muszą takie krople dopasować do własnych potrzeb. Dobrym rozwiązaniem są również suplementy diety, które wspierają działanie zmysłu wzroku. W aptekach można znaleźć wiele różnych specyfików, na przykład Vitroft, Lutdin Ultra, czy Super Optic. Dzięki nim, oczy będą odpowiednio nawilżone i nie zabraknie im cennych witamin oraz składników odżywczych. Jeśli problemy ze wzrokiem nasilają się i oczy cierpią, jest to oznaka, że należy udać się do lekarza. Być może konieczne będzie wdrożenie również innego leczenia lub zastosowanie specjalnych okularów.

Kluczowe jest, aby po pracy jak najmniej czasu spędzać przed ekranem monitora komputerowego. Jeśli to możliwe, najlepiej unikać również telewizora, czy smartfona. Warto jak najwięcej czasu spędzać na świeżym powietrzu i trenować wzrok. Czytając książki trzeba też stosować odpowiednie oświetlenie, które nie spowoduje zmęczenia wzroku. Najlepiej, jeśli jest to lampka działająca punktowo.