Pustaki fundamentowe – jakie wybrać?

Pustaki fundamentowe - jakie wybrać?

Budowa domu to zadanie niełatwe, które wymaga znajomości sztuki budowlanej oraz dopracowania każdego etapu budowy w najdrobniejszych szczegółach. Nie mniej ważny jest odpowiedni dobór materiałów do wznoszenia konstrukcji. Od jego jakości zależy bowiem trwałość i stabilność obiektu, który ma przecież służyć nie tylko nam, ale i następnym pokoleniom.

Do najważniejszych materiałów budowlanych należą pustaki fundamentowe. Jak je wybrać, aby zapewniały dolnym partiom budynków niezrównaną trwałość? Zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem.

Jakie są popularne rodzaje pustaków fundamentowych?

Do najpopularniejszych należą pustaki wykonane z betonu. Występują one w różnych rozmiarach i są wykonane z betonu różnej klasy, przy czym najczyściej używa się betonu B20. Pustaki betonowe są często wykorzystywane do wznoszenia przyziemnych ścian fundamentowych i nośnych, a także ścian piwnicznych. Pustaki z betonu są wyjątkowo trwałe i odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. To materiał budowlany, który jest niepalny i odporny na ciężar i ściskanie. Dzięki znakomitym parametrom wytrzymałościowym produkty te idealnie się nadają do wznoszenia dolnych elementów konstrukcyjnych budynku.

Pustaki fundamentowe szalunkowe – czym się charakteryzują?

Bardzo interesującym rozwiązaniem, wykorzystywanym do wznoszenia fundamentów są pustaki szalunkowe zwane także zalewowymi lub zasypowymi. To materiał budowlany wykonany z keramzytobetonu, który cechuje się wysoką odpornością na ściskanie i zapewnia wysoką izolacyjność termiczną ścianom. Ponadto ma niską nasiąkliwość i cechuje się doskonałymi właściwościami mrozoodpornymi. Dzięki obecności keramzytu pustaki są lekkie, a jednocześnie bardzo wytrzymałe. To produkty idealne do wznoszenia fundamentów, które znakomicie się sprawdzają nie tylko do budowy fundamentów budynków jednorodzinnych, ale także obiektów o charakterze komercyjnym i przemysłowym.

Pustaki fundamentowe – najlepszy sposób na trwałą i stabilną konstrukcję

Przed zakupem pustaków fundamentowych warto zasięgnąć porady eksperta i wykonać ekspertyzę geotechniczną, która wykaże stopień zagęszczenia gruntu. Na tej postawie można dobrać pustaki fundamentowe z betonu, keramzytu czy silikatu, w zależności od panujących warunków gruntowych na danym terenie.
Pustak fundamentowy jest najlepszym materiałem, zapewniającym solidność ścianom fundamentowym i piwnicznym. To materiał, który posiada doskonałe parametry techniczne, dzięki czemu zapewnia wysoką jakość wznoszonym murom.