Rysunek projektu ubrania – instrukcja krok po kroku

Kobieta rysująca szkice ubrań

Masz głowę pełną pomysłów, wizję całej kolekcji wiosna/lato, ale nie wiesz jak przenieść swoje pomysły na papier? W projektowaniu ubrań rysunek ma kluczowe znaczenie; w świecie mody nowe kreacje, zanim zostaną uszyte, przedstawiane są w formie ręcznie rysowanych grafik. Żeby je stworzyć, potrzebujesz „croquis” – szybkiego szkicu przedstawiającego sylwetkę kobiety lub mężczyzny, na którym będziesz projektować odzież. W poniższym artykule krok po kroku omówimy jak wykonać projekt ubrania: jakie przybory rysunkowe będziesz potrzebować, jak narysować sylwetkę i jak na niej przedstawić wymyśloną kreację.

Szkice ubrań – Jakie przybory rysunkowe są potrzebne do stworzenia projektu ubrania?

Żeby wykonać rysunek projektowy i szkice ubrań, w pierwszej kolejności potrzebujesz przyborów plastycznych. Wybierz ołówek z twardym grafitem, np. H lub HB, którym łatwo będzie wykonać delikatny szkic, a którego linie bez trudu będzie można wytrzeć i skorygować. Istotny jest też dobrej jakości papier rysunkowy i gumka do wycierania. Do początkowych prób nada się i papier do drukarek, ale niemożliwe jest wykorzystanie na nim pełnego potencjału przyborów plastycznych i efekt może nie być satysfakcjonujący. Oprócz tego, w późniejszym etapie potrzebować będziesz kolorowych kredek, markerów lub tuszu.

Tworzenie projektu ubrań – sylwetka do projektowania ubrań

Żeby stworzyć projekty ubrań szkice i narysować tradycyjną, stojącą postać, na środku kartki narysuj pionową linię, od góry do dołu. Powinna ona sięgać od czubka głowy do czubka stóp planowanej sylwetki. Następnie narysuj owal w miejscu, gdzie powinna się znaleźć głowa. Cała postać będzie miała wysokość około 7 głów, może być też trochę dłuższa – wydłużone proporcje w rysunku żurnalowym są pożądanym efektem.

Więcej na http://www.biznes-finanse.pl.

Następnie narysuj poziomą kreskę w miejscu, gdzie powinny być ramiona i drugą poziomą kreskę w miejscu, gdzie powinny być biodra. Łącząc obie te kreski, wymodeluj tors – kobiecy w kształcie klepsydry, z większym wcięciem w talii lub męski przypominający trójkąt. Od linii bioder do końca linii, gdzie powinien znajdować się czubek stóp, narysuj nogi – powinny być takiej długości, że narysowana głowa zmieściłaby się w nich, jedna na drugiej, 4 razy.

Pośrodku ich długości zaznacz kolana, a na końcu narysuj stopy, których długość powinna odpowiadać długości 1 głowy. Od linii ramion narysuj ręce. Spuszczone wzdłuż ciała powinny sięgać czubkami palców do połowy ud. Jeśli są zgięte w łokciu, będą sięgać odpowiednio wyżej. Nie przejmuj się, jeśli tworząc projekty ubrań szkice proporcje sylwetki są zaburzone, najważniejsze w rysunku żurnalowym są ubrania, nie realizm sylwetki człowieka.

Jeśli nie czujesz się na siłach tworzyć własną sylwetkę do projektowania ubrań albo chcesz od razu przejść do szkicowania ubrań, jest na to sposób: możesz znaleźć gotową sylwetkę w Internecie i ją wydrukować. Jeśli masz problemy z narysowaniem sylwetki o odpowiednich proporcjach, spróbuj przerysować ją z wydrukowanego wzoru – po kilkunastu próbach na pewno łatwiej będzie ci stworzyć własny rysunek takiej postaci.

W artykule na http://www.trinet.com.pl/projekt-ubrania-rysunek-jak-dobrze-go-zrobic/ znaleźć można kilka cennych wskazówek, jakimi warto kierować się tworząc projekty ubrań i szkic ubrania.

Tworzenie projektu ubrań – szkic ubrania

Mężczyźni omawiający projekt ubrania.

Źródło: http://www.epidemia.org.pl/

Kiedy mamy już gotowego „manekina” pora zabrać się za właściwe projektowanie ubrania. Jeśli masz jasną wizję tego, co chcesz zaprojektować i Twoje projekty ubrania są jasno określone w głowie, pamiętaj, żeby narysować wszystkie detale: suwaki, szwy, kieszenie, falbany. Nie zapomnij przedstawić dodatków, które jasno określą styl, jaki chcesz pokazać. Jeśli nie do końca jeszcze wiesz, co chcesz zaprojektować, poszukaj gotowych rozwiązań i pomysłów w gazetach o modzie, w kreacjach projektantów, w filmach – słowem wszędzie, gdzie można znaleźć inspirację.

Rysuj pewną, wyraźną kreską. Pamiętaj, że rysujesz tkaninę, więc trzeba przedstawić zagniecenia i marszczenia tam, gdzie na ubranie działają prawa fizyki. Obfita spódnica będzie miała fałdy, przez które nie widać całej tkaniny, z której zostanie uszyta, za to gładko opięta może być bardzo obcisła spódnica ołówkowa. Różne tkaniny zachowują się w różny sposób – spróbuj jak najlepiej oddać zachowanie delikatnego tiulu lub ciężkiej grubej wełny. Warto w tym celu obserwować zachowania tkanin w rzeczywistości i próbować przenieść te obserwacje na papier.

Realizując projekty ubrania uwzględnij wzór tkaniny, jego fakturę – nie zawsze jest to łatwe, ale pomocna na projekcie ubrania będzie, chociaż sugestia tego, że tkanina nie jest zupełnie gładka. Rysując wzór, pamiętaj, że załamania materiału przerywają ciągłość obrazu znajdującego się na materiale.

Projekt ubrań – kolorowanie szkicu ubrania

Tworząc projekty ubrań czarnym tuszem obrysuj te linie z projektu, które chcesz zachować. Poczekaj chwile, aż tusz wyschnie i wytrzyj gumką linie, których chcesz się pozbyć. Kredkami, flamastrami czy tuszami pokoloruj swój projekt. Pamiętaj o cieniowaniu w zagięciach tkanin i rozjaśnianiu w miejscu, gdzie mogłoby padać światło. Jest to ważne szczególnie przy projektach z użyciem tkanin odbijających światło jak skóra czy lateks. I gotowe! Twój pierwszy projekt ubrania skończony.

Wskazówki przydatne przy projektowaniu ubrań:

  • Wykonując ubrania rysunki, nie skupiaj się na szczegółach twarzy postaci, chyba że planujesz bardzo konkretny makijaż. Najlepiej zostawić ją pustą i tylko zaznaczyć kilkoma kreskami włosy.
  • Niektórzy lubią przestylizowane ubrania rysunki, bardzo szczupłe figury w swoich rysunkach projektowych. Jeśli projektujesz ubrania dla zwykłych ludzi, lepiej ich projekty realizować również na bardziej realistycznych sylwetkach.
  • Przypnij kawałek materiału do rysunku, żeby po jakimś czasie pamiętać, jaka tkanina miała posłużyć do wykonania projektu.
  • Czasami projekt ubrania wykonuje się bez sylwetki człowieka – tak jakby rysowało się ubranie leżące na płasko. W tej formie często łatwiej przedstawić techniczne aspekty konstrukcji ubrania, a także tył ubrania. Dlatego najlepiej jest wykonać dwie wersje projekty ubrań rysunki: projekt ubrań na płasko, z technicznymi informacjami i projekt ubrań na modelu – pokazującą jak wyobrażamy sobie właściwy wygląd ubrania na sylwetce.

Autor:
Maria – z wykształcenia plastyk technik scenograficznych w specjalizacji charakteryzator teatralno-filmowy i perukarz

Źródło: