Rzucenie palenia – jak to zrobić szybko i skutecznie?

Sprawa rzucenia palenia z roku na rok przybiera coraz to większej wagi. Zmieniające się czasy oraz ciągle zwiększająca się cena paczki papierosów nakłaniają, aby zrezygnować z tego niezbyt przyjemnie pachnącego nałogu. Niestety, rezygnacja z palenia papierosów nie jest tak prosta, jakby na pierwszy rzut oka mogła się wydawać. Niezbędne są silna wola, determinacja, a czasem nawet pomoc specjalisty.

Jakie są skutki palenia papierosów?

Najlepszym sposobem na rezygnację z palenia papierosów jest uświadomienie sobie, jakie konsekwencje niesie ze sobą palenie tytoniu. Właśnie jest to jeden z najlepszych kroków, dzięki którym wielu nałogowych palaczy sięga po najróżniejsze preparaty wspomagającej, jak np. nicorette spray. A więc, paląc papierosy, szkodzi się zarówno samemu sobie, jak i innym – włączając w to osoby najbliższe, również dzieci. Do głównych chorób, których pojawienie się wspiera palenie papierosów zaliczane, są między innymi: nadciśnienie tętnicze, zawał serca, astma, nadciśnienie tętnicze, gruźlica, udar mózgu, tętniak aorty, zaćma, osteoporoza, przyspieszona menopauza, refluks żołądkowo-przełykowy i wrzody dwunastnicy. Palenie papierosów ma także negatywny wpływ na płodność u mężczyzn. Dodatkowo skraca ono życie i jest przyczyną wielu nowotworów. Powyższe konsekwencje palenia papierosów w przejrzysty sposób ukazują powód, dla którego warto je skutecznie rzucić.

Nicorette spray, gumy do żucia z tytoniem, plastry z nikotyną – czyli sposoby na rzucenie palenia

W przypadku, gdy celem jest rzucenie palenia, bardzo często nałogowi palacze decydują się na zastosowanie tabletek, gum do żucia, plastrów oraz inhalatorów z nikotyną, jak i różnych sprayi (np. nicorette spray). Lekarz może również przypisać lek antydepresyjny bez nikotyny, który korzystnie wpływa na proces rzucenia palenia. Niektórzy zalecają nawet akupunkturę. Ponoć jest to świetna metoda, ponieważ pacjent po kilku zabiegach z użyciem igieł ponoć przestaje odczuwać przymus i chęć zapalenia papierosa.

Bardzo ważne jest to, aby decyzja o rzuceniu palenia była podjęta świadomie i poparta szczerą motywacją pacjenta, a nie na przykład wyłącznie zaleceniem lekarza. Jeśli specjalista każe palaczowi zerwać z nałogiem, ten może przyjąć to do wiadomości, a nawet się z tym zaleceniem zgodzić, jednak jeśli nie będzie to poparte jego (pacjenta) własną chęcią i motywacją – efekty będą krótkotrwałe, bądź nawet ich nie będzie.

W celu sprawdzenia siły przekonania o konieczności rzucenia palenia przez daną osobę zaleca się zadać jej kilka bezpośrednich pytań. A mianowicie: „Czy jest gotowa rzucić palenie od zaraz, a jak nie to od kiedy?”. Osoby niezdecydowane będą szukać przeszkód stojących do realizacji tego celu i w efekcie tego – oddalać do maksimum proces próby zerwania z nałogiem. Każdy świadomy swojego celu palacz powinien:

  • wzmocnić swoją umiejętność samokontroli,
  • po konsultacji z lekarzem wdrożyć preparaty mające na celu wsparcie walki z nałogiem (np. nicorette spray),
  • poinformować bliskich o swoim zamiarze – w ten sposób poczuje się zobowiązany dotrzymania obietnicy i otrzyma wsparcie,
  • w ciężkich przypadkach udać się o pomoc do grupy wsparcia dla osób rzucających palenie.