Sprawdź, czy ktoś wziął kredyt na twoje dane

Kredyt uzyskany na dane innej osoby to sytuacja która, niestety, wciąż się zdarza. Mimo rozwiniętych środków ostrożności jakie stosują banki i instytucje pozabankowe cały czas zdarza się, że ktoś bierze pożyczkę na cudze dane, robi zakupy w sieci i zaciąga inne zobowiązania finansowe. Jak sprawdzić, czy samemu nie padło się ofiarą takiego przestępstwa i jak się zabezpieczyć na przyszłość?

Jak sprawdzić, czy ktoś nie wziął pożyczki na nasze dane?

Niezależnie od tego, czy jest to pożyczka pozabankowa czy szybka gotówka w parabanku – zawsze warto chronić się przed sytuacją w której ktoś posłużył się naszymi danymi i wyłudził pieniądze. Kradzież tożsamości to nie jedyny problem, jaki w takiej sytuacji się pojawia, ponieważ do tego dochodzą koszty pożyczki – a te czasami są wysokie. Warto, więc sprawdzić, czy ktoś na nasze dane nie wziął kredytu w sieci.

Każdy może raz na kilka miesięcy sprawdzać swoje dane w BIK. Nie wymaga to wychodzenia z domu, ponieważ całość historii kredytowych dostępna jest na stronie internetowej (https://www.bik.pl). Logując się tam można zobaczyć, ile i jakie kredyty zostały zaciągnięte na nasze nazwisko w ostatnim czasie. Bezpłatny dostęp jest możliwy przez okres pierwszych 60 dni, a potem, by mieć wgląd do danych, konieczne jest wykupienie dostępu w formie kodu wysyłanego SMS-em (Jego koszt to około złotówki).

Jak chronić swoje dane?

Jeśli obawiamy się o bezpieczeństwo swoich danych i nie chcemy, by ktoś użył ich do uzyskania pożyczki – warto zachować czujność w trakcie posługiwania się dowodem osobistym. To najważniejszy dokument, bez którego nie da się uzyskać kredytu. Dowód powinno się zawsze nosić przy sobie i dbać o to by żadna obca osoba nie miała do niego dostępu. Kiedy zgubimy go lub, co gorsza, obawiamy się, że ktoś go ukradł – należy to niezwłocznie zgłosić na policji.

Wiele sytuacji codziennych może nieść ze sobą ryzyko przekazania danych osobowych niepowołanym osobom. I tak np. powinno nas zawsze zastanowić nierozważne podawanie informacji z dowodu nieznajomym osobom, np. takim, które oferują znalezienie pracy z atrakcyjnymi zarobkami w zamian za okazanie dokumentów. Zawsze w takiej sytuacji powinno się przede wszystkim sprawdzić, czy dana firma istnieje i czy nie mamy do czynienia z oszustwem.

Choć nie myślimy o tym na co dzień, jednak bezpieczeństwo naszych danych osobowych ma kluczowe znaczenie jeśli chodzi o poruszanie się w sieci i udzielanie pożyczek. Warto dbać o ochronę informacji osobistych na co dzień, sprawdzać swoje konto w BIKu i nie dopuszczać do sytuacji kiedy oszuści mogą wykorzystać nasze dane by wyłudzić kredyt.