Stłuczka na parkingu – co zrobić, jak się zachować?

adwokat kraków

Stłuczka na parkingu to bez wątpienia jedna z kłopotliwych sytuacji, jaka może przydarzyć się każdemu, nawet zaawansowanemu kierowcy. Wymuszanie pierwszeństwa, cofanie, a nawet próba wciśnięcia się samochodem w zbyt wąskie miejsce parkingowe to jedynie wybrane sytuacje, w których najczęściej dochodzi do kolizji. Jak zachować się, gdy nastąpi niecelowe uszkodzenie innego pojazdu wskutek uderzenia w niego? Czy w takich sytuacjach wezwanie policji jest konieczne?

Stłuczka parkingowa – jak sobie z nią radzić?

Wraz z rozwojem techniki na rynku dostępnych jest coraz więcej pojazdów, a co za tym idzie – wzrasta natężenie ruchu i związana z nim ilość kolizji drogowych, w tym parkingowych. Wiele osób w szoku zaistniałego zdarzenia od razu w chodzi w wyszukiwarkę Google i szuka pomocy. Można to zauważyć po częstotliwości wyszukiwań takich fraz jak „adwokat Kraków – stłuczka” czy „kolizja parkingowa Gdańsk”. Kluczem do rozwiązania sprawy jest spokój i sprawiedliwe dogadanie się dwóch stron wraz ze spisaniem odpowiedniego oświadczenia.

Stłuczka na parkingu – czy wezwanie policji jest konieczne?

W przypadku, gdy poszkodowany uczestniczył w zdarzeniu, wystarczy obejrzenie szkód powstałych na pojazdach i sporządzenie oświadczenia. Przykładowe wzory takiego dokumentu można bez problemu znieść w Internecie. Istotne jest, aby oświadczenie o szkodzie parkingowej zawierało takie informacje, jak:

  • Data i miejsce zdarzenia,
  • Opis szkód,
  • Okoliczności, w jakich nastąpiło uszkodzenie pojazdów,
  • Informacje na temat samochodów biorących udział w zdarzeniu, wraz z nazwami zakładów ubezpieczeniowych i numerem polis;
  • Dane uczestników zdarzenia, ze wskazaniem poszkodowanego i sprawcy.

Rozważnym postępowaniem jest wykonanie zdjęć z miejsca zdarzenia. Mogą one stanowić kluczowy element podczas likwidacji szkody u ubezpieczyciela. Takie oświadczenie przeważnie wystarcza, aby poszkodowany mógł otrzymać rekompensatę z polisy OC sprawcy.

Kolizja parkingowa pod nieobecność poszkodowanego – co zrobić?

Pierwszym krokiem, jaki należy podjąć, jest odszukanie właściciela pojazdu. W przypadku, gdy do zdarzenia doszło w centrum handlowym, można zgłosić się do pracownika ochrony i poprosić o wywołanie poszkodowanego przez głośnik. W sytuacji, w której mimo starań nie jest możliwe znalezienie poszkodowanego, należy spisać oświadczenie o szkodzie i zostawić je, wraz z danymi kontaktowymi u ochroniarza. Bardzo prawdopodobne, iż w momencie, w którym poszkodowany odkryje szkodę na swoim samochodzie, zgłosi się do pracownika ochrony z prośbą o udostępnienie nagrań z monitoringu. Takie nagranie będzie mógł on obejrzeć dopiero w obecności policji.