SUP w pigułce

deska-sup-aztron-akcja5

Pewnie niejednokrotnie przyszło Ci podziwiać osoby pływające na desce – nieważne, czy to nad morzem czy jeziorem. Zastanawiałeś się, czy to trudne, kosztowne, skąd wziąć cały sprzęt, jak zacząć. Mam nadzieję, że poniższy tekst przybliży Ci nieco tematykę paddleboardingu (z ang. SUP – Stand Up Paddle – pływanie na stojąco) i zachęci do spróbowania czegoś nowego.

Jaką deskę wybrać?

Bardzo bogaty asortyment prezentuje sklep internetowy www.gosup.pl. Znajdziesz tam zarówno deski sztywne (twarde, tradycyjne), jak i pneumatyczne, sprzedawane w komplecie. Kilka faktów na temat desek sztywnych:

  • oferują dobre osiągi
  • świetnie zachowują się na zafalowej wodzie, są stabilne
  • największy użytek będą z nich mieć osoby doświadczone
  • polecane marki: Pelican, Key West

Największą wadą tego typu deski jest trudność w jej przechowywaniu i transporcie. Problem ten został wyeliminowany w przypadku desek pompowanych. Co jeszcze je wyróżnia?

  • Zrolowane mieszczą się w plecaku
  • Idealne do rekreacyjnego oraz rodzinnego pływania
  • Trudne do uszkodzenia – odporne na wszelkie upadki i uderzenia
  • W przypadku niekontrolowanego upadku do wody niedoświadczony paddleboarder nie ucierpi zbyt mocno (nawet przy uderzeniu w głowę)
  • Polecane marki: Abstract, Aztron

Jak już wyżej wspomniano, na stronie www.gosup.pl deski pneumatyczne sprzedawane są w zestawie z plecakiem, wiosłem, smyczą bezpieczeństwa, pompką oraz finem – a więc wszystkim tym, co jest niezbędne na samym początku przygody z pływaniem na desce SUP.

Wiosła i pagaje

Jeżeli zdecydowałeś się na samodzielny dobór kompletu wyposażenia, musisz pamiętać o odpowiednim wiośle bądź pagaju. Przyjęło się, że jego długość powinna wynosić 20/30 cm więcej niż to, ile masz wzrostu. Jeżeli z jednego wiosła/pagaja ma korzystać cała rodzina, to najlepiej zaopatrzyć się w takie z regulacją długości (np. pagaj SPEED lub SUP POWER – oba od Aztron). Niektóre modele są rozkładane, co ułatwia transport – możesz przewieźć wiosło/pagaj w częściach i złożyć je na miejscu (np. Egalis Swell Alu, Skagit FG Werner). Ponadto zwróć uwagę na materiał, z którego zostało wykonane wiosło/pagaj. Lekkie aluminium? Niezniszczalny carbon? W tej kwestii łatwo zauważyć dużą rozpiętość cenową: te wykonane z włókna węglowego są nieporównywalnie droższe, ale też z całą pewnością oferują większą wytrzymałość na wszelkie niedogodne warunki zewnętrzne.

Masz pytania?

Jeżeli zainteresowała Cię tematyka pływania na desce SUP, zobacz na stronę www.gosup.pl i poczytaj więcej o specyfikacji dostępnych produktów. W razie jakichkolwiek pytań skontaktuj się z rzetelną, profesjonalną obsługą tego sklepu internetowego. Paddleboarding to piękny sport, z którego korzyści może czerpać każdy – niezależnie od wieku, płci oraz umiejętności.